Dnešný moderný človek je aktívny, úspešný, vždy online... Vďaka mobilom, notebookom, tabletom a internetu nie je žiadny problém pracovať kedykoľvek a kdekoľvek. Áno, je to super! No má to aj svoje „temné“ stránky. Oddych je tak v súčasnom svete čoraz náročnejší. Mnohí doslova nestíhajú oddychovať, iní si ho spájajú s lenivosťou, ďalší už „zabudli“ a nevedia ako. Tak ako je  samozrejmosťou vyčistiť si zuby či umyť ruky, mal by byť samozrejmosťou aj oddych. Univerzálny návod ako naň nie je, keďže každý z nás je osobnosť a má svoje potreby a preferencie. Jedno však máme všetci spoločné – na to, aby sme mohli stopercentne fungovať, potrebujeme mať telo a myseľ oddýchnuté.

Slovensko je nádherná krajina, plná doslova dych berúcich prírodných scenérií ako stvorených na oddych a odpútanie sa od starostí. Sme hrdí, že sme najdostupnejšia slovenská banka s pokrytím vo všetkých regiónoch, a práve preto sú naše tipy na výlety a dovolenky bez obrazoviek a internetu naprieč regiónmi našej krásnej domoviny. 

 

1. Splavovanie a rafting

Slovensko je bohaté na krásne rieky pretekajúce malebnou krajinou, kde si doslova vychutnáte božský pokoj, ale i zábavu. Vďaka splavovaniu a raftingu spoznáte krásy slovenskej prírody z úplne inej perspektívy a musíme upozorniť, že keď raz „vodáctvo“ vyskúšate, určite pri ňom ostanete. Naše rieky ponúkajú množstvo možností a splav či rafting si tak môžu vychutnať už aj rodiny s menšími deťmi, ako i adrenalínoví nadšenci. Môžete sa iba nechať unášať prúdom, vychutnávať si pokoj a prírodu, alebo zobrať partiu kamošov a ísť sa na vodu doslova vyjašiť a zresetovať. Je to len na vás.

Malý Dunaj – pre všetky vekové kategórie i začiatočníkov

Malý Dunaj má stály, mierny tok a kľukatí sa naprieč celým Žitným ostrovom, čím vytvára najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe. Naokolo je bujný lesný porast s bohatou faunou i flórou. K atmosfére prispieva množstvo vodných mlynov, mostov či  krásnych zákutí. Pozdĺž toku nájdete tiež veľa pekných miest na táborenie a kempovanie. Vybrať si môžete rôzne úseky a stráviť tak na vode a v okolí niekoľko hodín alebo si naplánovať aj viacdňový splav.

Belá – ako stvorená na rafting

Rieku Belá nájdete v nádhernom prostredí lesov a vrchov v blízkosti štítu Kriváň. Vďaka krištáľovo čistej vode ju mnohí označujú za najkrajšiu na Slovensku. Rieka má rýchly a pomerne divoký tok, vďaka čomu je obľúbená na rafting. Treba však upozorniť, že sa nesplavuje počas celého roka a je vhodná pre skúsenejších vodákov.

Orava – splav na pltiach – pre všetky vekové kategórie

Ak si chcete vychutnať krásy Oravy, tak splav rovnomennej rieky je pre vás ako stvorený. Ponúka prekrásnu prírodnú scenériu a vďaka pokojnej vode je vhodný aj pre rodiny s deťmi a začiatočníkov. Veľkým lákadlom je zaiste i splav rieky na drevených pltiach. Vyhliadková plavba sa začína v obci Horná Lehota a končí sa po piatich kilometroch v Oravskom Podzámku.

2. Via ferrata – zoznámte sa 

 

Ak máte chuť na väčšie dobrodružstvo, prinášame tip v podobe „železnej cesty = vie ferraty“. O čo vlastne ide? Jednoducho povedané, ide o lezeckú trasu v horskom teréne, pričom na istenie lezcov sa využívajú natiahnuté a ukotvené oceľové laná. Rozdiel oproti klasickému lezeniu je v tom, že na ferratách sa istíte sami a vo vysokohorskom prostredí sú umiestnené rebríky, laná, reťaze a rôzne iné pomôcky, ktoré uľahčujú priechod, a trasy tak zvládnu aj začiatočníci. V prípade, že v teréne pomôcky nie sú, ide už o horolezecký terén. Ferratové trasy sú označované podľa náročnosti od A po E, pričom A je najľahšia a E najnáročnejšia obťažnosť. Dôležité je podotknúť, že väčšina ferrát má len jednu trasu. Niektoré ponúkajú „únikové“ cesty, no nie je to pravidlo.

 

Sú ferraty bezpečné?

 

Ak dodržiavate základné pravidlá bezpečnosti a nepreceníte svoje sily, ferraty vám zaručia neopakovateľné zážitky a tento druh pohybu si doslova zamilujete. Oceľové lano je natiahnuté po celej ferratovej trase a istíte sa vždy dvoma karabínami. Samozrejmosťou je helma a súčasťou povinnej výbavy aj sedák alebo celotelový úväz či tlmič pádov. Lezenie vám spríjemnia aj rukavice a vhodná obuv. Určite treba zdôrazniť, že lezenie po ferratách je na vlastnú zodpovednosť a nikdy nepodceňujte či už počasie alebo svoje sily. Ferraty sa vám odvďačia neopakovateľnými zážitkami.

 

3. Turistika klasicky i dobrodružne

Snáď najrýchlejší spôsob, ako vypnúť a na chvíľu ujsť z reality, je vybrať sa do prírody na turistiku. Slovensko ponúka množstvo možností a je iba na nás, či si chceme užiť objatie prírody naozaj iba v tichu a sami so sebou, poprípade s rodinou či kamarátmi, alebo preferujeme trošku dobrodružstva a spontánnosti. Turistiku v Slovenskom raji či Tatrách azda žiadnemu Slovákovi nemusíme predstavovať. Vybrali sme však pre vás pár miest, ktoré možno nie sú až také známe, no o to viac vám učarujú.

 

 

Haluzice 

 

Na prvý pohľad nenápadná obec, ktorá však ponúka krásny turistický zážitok všetkým vekovým kategóriám. Na úvod si spresnime polohu: patrí do okresu Nové Mesto nad Váhom v Trenčianskom kraji. Návštevníkom ponúka hneď tri veľké lákadlá – Haluzickú tiesňavuzrúcaninu románskeho kostolíka a Hájnicu.

 

Haluzická tiesňava vznikla činnosťou Haluzického potoka, ktorý si razí cestu cez tunajšie skaly. Tiesňava neustále rastie a vďaka divokej vegetácii a strhujúcej atmosfére veľmi silno evokuje tropický prales. Nájdete tu rôzne väčšie aj menšie vodopády, technickú pamiatku v podobe hrádze a plno krásnych prírodných úkazov. Ide síce o relatívne malú roklinu, no určite by ste ju mali navštíviť. V bezprostrednej blízkosti tiesňavy sa nachádza aj už spomínaná zrúcanina haluzického kostolíka. Spolu s cintorínom, vstupnou vežou a okolitou pahorkatinou tvoria nezabudnuteľné miesto s jedinečnou atmosférou. Ako posledný bod programu v rámci výletu do Haluzíc a okolia odporúčame prechádzku k rozhľadni Hájnica na blízkom kopci, odkiaľ sa vám naskytne krásny výhľad nielen na haluzický kostolík, ale aj na okolité obce Bošáckej doliny či Beckovský a Trenčiansky hrad.  

 

Útulne

 

V rámci turistiky vám chceme priblížiť aj trošku menej známe a využívané útulne. O čo vlastne ide? Útulne sú menšie, veľmi jednoduché chatky/stavby/prístrešky/miesta na odľahlých miestach prírody, kde sa dá stráviť noc plná dobrodružstva, alebo sa tam dá len tak si oddýchnuť či skryť sa pred zlým počasím. Na Slovensku máme množstvo útulní, no nie sú príliš známe, a tak ich využíva iba hŕstka naozajstných turistických nadšencov. Predstavme si z nich aspoň zopár.

 

Útulňa Andrejcová

 

Nájdete ju v Nízkych Tatrách nad obcou Pohorelá, v sedle pod rovnomenným vrchom. Veľmi pekná a naozaj útulná útulňa. Prespatie je zadarmo, resp. za dobrovoľný príspevok a srší neopísateľnou atmosférou.

 

Útulňa na Čiernej hore

 

Nájdete ju v krásnom prostredí Nízkych Beskýd (Ondavská vrchovina) a vďaka polohe, vzhľadu a vybaveniu patrí rozhodne medzi najkrajšie útulne bez chatára. Vnútri sa nachádza kozub a ponúka pohodlné prespatie.

 

Útulňa Javorinka

 

Ide o obnovený starý kamenný salaš na horskom chrbte Javorinka nad Hriňovou v masíve Poľany. Ak túžite aspoň na jednu noc vystúpiť z komfortnej zóny, táto útulňa je pre vás ako stvorená. Podlahu tvorí autentická udupaná hlina, steny sú kamenné a chata nie je vybavená žiadnym vykurovaním, čiže teplý spacák je povinná výbava. Okolie „salaša“ je naozaj malebné a atmosféru dopĺňajú veľké sedenie s ohniskom či vysadené ovocné dreviny.

 

4. Festival za 7 horami

 

Tento tip na výlet a program je síce z úplne iného súdka, no má rovnako blízko k prírode, je plný rozprávok, zábavy a smiechu a môže byť ďalšou peknou zastávkou vo vašom programe. Ide o najväčší rodinný priestorový festival, ktorý ponúka až 34 rozprávok v podaní 9 bábkových divadiel a rôzne iné atrakcie. Festival sa začína 2. 7. 2021 v Amfiteátri v Liptovskom Jáne a pokračuje na ôsmich ďalších miestach. Ponúka zábavu pre celú rodinu. 

 

Veríme, že ste si v našich tipoch našli niečo aj pre seba, a ak nie, tak minimálne tých pár minút čítania prispelo ku krátkemu oddychu. Na záver ešte doplníme posledný tip – ak by ste na svojich výletoch predsa len potrebovali hotovosť na dobrú kávičku, lanovku či wellness, nie je problém. Informáciu o najbližšej pobočke či bankomate v danom regióne nájdete TU. Nech sa však už rozhodnete pre relax v akejkoľvek podobe, dôležité je, aby ste si ho užili, trošku odbremenili telo i myseľ od každodenných starostí a povinností a nabrali tak opäť novú energiu, silu a elán do práce či života ako takého. Po relaxe sa na vás opäť tešíme – či už online alebo osobne.