Už je to rok, čo následkom pandémie trávime viac času doma. Zmenil sa spôsob nášho nakupovania, bankovania, životného štýlu a zmenili sa naše hobby. Tie, za ktorými sme predtým chodili von, sa presunuli do našich domácností a, naopak, tie, čo boli súčasťou našich domácnosti – ako napríklad stretnutia s priateľmi – sa presunuli z kruhu domova do prírody.  Medzinárodný deň žien sa oslavuje už od nepamäti a dnešok nám umožňuje nájsť naozaj originálne spôsoby, akým dámy z nášho okolia potešiť. Bez naháňania za darčekmi a bez zbytočného míňania, ale zato s láskou a dobrým úmyslom.

MDŽ patrí všetkým ženám, povedzte im to!

 

Ôsmeho marca nezabudnite na všetky úžasné ženy vo vašom živote. Niekedy je to naozaj len zopár pekných slov, ktoré dokážu človeka naštartovať, podporiť, potešiť a inšpirovať. Či už je to vaša mama, babka,  sestra, vnučka, kolegyňa, lekárka, susedka alebo kamarátka, spomeňte si na tieto super hrdinky, ktoré vás neraz rozosmiali, zachránili múdrou radou či skutkom. Prejavte im vďaku krátkou SMS-kou, e-mailom, správou na sociálnej sieti či telefonátom. Dajte im vedieť, že pre vás znamenajú viac, ako si myslia. Nehanbite sa im to povedať – tu a teraz. Je to tá najvhodnejšia chvíľa, aká sa môže naskytnúť.

 

Radosť sa skrýva v maličkostiach

 

Mimoriadna situácia nám predsa len priniesla aj niečo pozitívne. Konečne sme dostali možnosť spomaliť, zastaviť sa a uvedomiť si, čo je pre nás naozaj dôležité. Nie sú to drahé dovolenky, ani najnovší model auta či diamantové náušnice. Oveľa dôležitejšie sa pre nás stalo zdravie, úprimný úsmev, duševná pohoda, radosť z práce, pohybu na čerstvom vzduchu či dobré jedlo v kruhu najbližších.  

 

Ak pátrate po darčeku pre vašu ženu s veľkým Ž, nezabudnite, že v jednoduchosti je krása. Prekvapte ju knihou, po ktorej túži, prineste jej kytičku z obľúbených kvetov, pozvite ju na online divadelné predstavenie alebo konferenciu, ktorá ju zaujíma. Tento rok je MDŽ tiež skvelá príležitosť, ako podporiť malých podnikateľov, ktorý do svojich jedinečných produktov mnohokrát dávajú viac duše a lásky. Nájdite si chvíľku a vyrobte niečo sami. Môžete nakúpiť kvalitné potraviny a pripraviť chutnú večeru, upiecť koláč, ktorý si spoločne vychutnáte pri káve (spolu v jednej domácnosti alebo pokojne cez online hovor), vytvoriť playlist s jej obľúbenými pesničkami, ktorý jej vždy pripomenie, že vás má.

 

Inšpirovali sme vás? Prv ako darček kúpite, skočte do aplikácie Peniaze s5kde nájdete množstvo obchodov, ktoré vám ideálny darček doručia bezpečne až domov. A my vám zasa vďaka odmeňovaciemu systému vrátime časť jeho ceny.

 

Darujte svoj čas

 

V dnešnom období moderných technológií, keď svoju pozornosť viac venujeme televízii, mobilu a internetu ako našim blízkym, je možnosť darovať niekomu svoj čas a pozornosť azda ten najlepší darček. Skúste vybočiť z každodennej rutiny,  vzdať sa pohodlnosti a stráviť viac spoločných chvíľ so svojou manželkou, s dcérou, kamarátkou, kolegyňou či so starou mamou. Nezabúdajte, že spomienky sú tú navždy. A v tom spočíva ich sila. Kedykoľvek si na ne spomeniete, nabijú vás pozitívnou energiou. Vyberte sa na dlhú prechádzku do prírody, prezrite si spoločné fotky, zahrajte sa spoločenské hry, zašportujte si alebo si vychutnajte spoločnú kávu – pokojne aj cez online rozhovor.

 

Podporte ženy podnikateľky

 

Máte obľúbenú pekáreň, obchod s oblečením, kvetinárstvo či krajčírstvo, ktoré riadi šikovná žena? MDŽ je ten správny deň, keď ho môžete podporiť nákupom či odporučiť svojim známym. Spravte si malý prieskum, aké podniky, za ktorými stoja úspešné ženy, sa nachádzajú vo vašom meste a podporte ich. Možno práve takto objavíte nové skvelé miesta a ešte lepších ľudí. Toto je predsa deň, keď si uznanie a podporu zaslúžia práve nezávislé ženy.

 

Podporte ženy v núdzi

 

Vedeli ste, že korene MDŽ siahajú do polovice 19. storočia, keď sviatok vznikol ako pripomienka komplikovanej a siahodlhej histórie a úsilia o dosiahnutie rovnoprávnosti, volebného práva, práva na vzdelanie, rovnosti v odmeňovaní a ľudských práv žien? Žiaľ, stále je medzi nami množstvo žien, ktorých práva sú porušované, a aj následkom toho sa ocitajú v neľahkých životných situáciách. Strata práca, domáce násilie, finančné ťažkosti, duševné poruchy. Našťastie dnes vďaka mnohým občianskym združeniam po celom Slovensku môžeme my všetci pomôcť ženám v núdzi, a to nielen jeden deň v roku, ale pravidelne.