Plánujete kúpu bytu? Tu je 5 vecí, na ktoré si musíte dávať pozor

Kúpa bytu nie je jednoduchá. Nejde iba o to, či sa vám byt páči, koľko stojí a či k nemu máte aj parkovacie miesto. Pri výbere si treba všímať veľa vecí. Ktoré? A na čo sa určite nemôžete zabudnúť opýtať? Poradíme vám.

1. Poznáte rozdiel medzi holobytom a bytovým štandardom?

Rozdiel je naozaj významný. A pocíti ho najmä vaša peňaženka. Pri holobyte si kupujete celkom prázdny byt. Čaká vás teda návšteva kúpeľňových a kuchynských štúdií a obchodov s nábytkom. Pri holobyte sa sami rozhodujete, akej farby a z akého materiálu bude podlaha, aké obklady budú krášliť vašu kúpeľňu, aké dvere budete mať v spálni… Prakticky si vyberáte a dokupujete všetko. To aj znamená väčšiu prvotnú investíciu.

S bytovým štandardom si však do nového bytu priveziete iba nábytok. Štandard je vybavený sanitou, kuchynskou linkou, nemusíte riešiť žiadne obkladačky, zárubne a podobne. A v konečnom dôsledku tak aj ušetríte. Možno síce bude interiér vášho bytu rovnaký ako ten susedov, ale ušetríte si čas aj peniaze. Ak totižto dokupujete sanitu, obklady, parkety a podobne sami, cena bude vyššia, ako tá, ktorú dostal developer, ktorý nakupuje vo veľkom.

2. Občianska vybavenosť

Váš nový byt síce môže byť priestranný, krásny a s pekným výhľadom, avšak to vám nevynahradí chýbajúcu škôlku, obchody s potravinami, parkovacie miesta, zastávku MHD a podobne. Najmä, ak ste mladá rodina či pár, ktorý nad ňou uvažuje, určite by ste si mali poriadne prezrieť okolie a zistiť, či sa v blízkosti nachádzajú škôlky, školy a detské ihriská.

Takisto vám určite v okolí vášho bytu zídu vhod aj banky, obchody a základné služby. No a, samozrejme, doprava. Ešte pred kúpou sa spýtajte realitného makléra alebo si spravte dlhšiu vychádzku a overte občiansku vybavenosť. Takisto si všímajte aj možnosti na ďalší rozvoj lokality.

3. Opotrebovanie stavby a materiálu

Toto by si mali všímať najmä tí, ktorí nekupujú byt v novostavbe. Práve pri kúpe staršieho bytu vás môžu náhle po kúpe nemilo prekvapiť náklady spojené s rekonštrukciou či opravou. Zrekonštruovaný starší byt neznamená len to, že má novú podlahu a plastové okná. Všimnite si a spýtajte sa aj na stav elektrických a plynových rozvodov. Poriadne si poprezerajte steny. Nie sú popraskané? Nevidíte stopy po zatečení? A za denného svetla sa prejdite aj okolo paneláka.

Vek paneláka je takisto dôležitý. Treba rátať s tým, že hoci je byt vo výbornej lokalite, ale panelák má viac ako 30 rokov alebo sa k tomuto číslu blíži, v blízkej budúcnosti môžete očakávať komplexnú opravu, rekonštrukciu a obnovu. A to vás môže niečo stáť.

Novy Byt

4. Poriadne si preštudujte zmluvu

Vyhovuje vám interiér bytu aj občianska vybavenosť a máte pred sebou zmluvu? Neunáhlite sa. Poriadne si preštudujte jej obsah. Nie je na škodu dať si ponúkanú zmluvu overiť právnikovi. Skutočne je v nej všetko, čo by malo byť? Neobsahuje žiadne podozrivé kolónky či rafinované malé písmenká? V zmluve by malo byť predovšetkým jasne stanovené, aká bude skutočná konečná cena bytu, za čo človek platí alebo za čo bude doplácať, čo je súčasťou bytu a čo zase nie je.

Radosť z toho, že už ste tak blízko k vášmu novému bytu je síce silná, ale pri zmluve ju treba odložiť nabok a byť skutočne racionálny.

5. Voľba tej správnej banky

Tak, ako nekúpite automaticky prvý byt, čo sa vám zapáči, rovnako by ste mali postupovať aj pri výbere banky, ktorá vám poskytne úver na bývanie alebo hypotéku. Či už jedno alebo druhé, oba úvery vás budú pravdepodobne sprevádzať niekoľko rokov. Preto si treba ponuku bánk poriadne preštudovať, venovať čas hľadaniu tej pre vás najvýhodnejšej ponuky. Nebojte sa navštevovať banky a informovať sa.

Všímajte si predovšetkým úrokovú sadzbu, ktorú vám banka ponúka, výšku mesačnej splátky, obdobie splatnosti alebo možnosť predčasného splatenia úveru (je za poplatok?) a takisto aj obdobie garancie zvýhodneného úroku. Myslite do budúcna. To, že je niečo výhodné dnes, neznamená, že to tak bude aj o 5 či 10 rokov.

Ak sa chystáte vziať si na zariaďovanie bytu pôžičku a uvažujete aj nad službami Poštovej banky, jej výšku vám pomôže vypočítať aj naša online kalkulačka. Stačí, ak zadáte sumu, ktorú by ste si chceli požičať, splatnosť a zistíte tak vaše mesačné splátky.

Základné pravidlo pri kúpe bytu teda je: byť informovaný. Pýtajte sa, študujte, prezerajte. Ak nič nepodceníte a budete skutočne dôkladní, nemáte prečo zostať po kúpe vášho nového bytu sklamaní.