Ak dodržíte týchto 5 pravidiel, úveru sa báť nemusíte

Výsledky prieskumu Poštovej banky o vzťahu Slovákov k peniazom potvrdili, že peniazom veľmi nerozumieme a znalosti v oblasti financií sú podpriemerné. Vo veľkom teste finančnej gramotnosti prepadli aj tí, ktorí si v tejto oblasti verili. Poznáte vy ako sa vyznať v spleti hviezidiček a úverových ponúk? 

  1. Dobre si premyslite, na čo potrebujete pôžičku – ak si len chcete dopriať dovolenku – využite dovolenku napríklad na zlepšenie vašich jazykových znalostí. Aj pôžička na spotrebu je v tomto prípade ospravedlniteľná. Väčšina našich klientov si berie pôžičku na zlepšenie svojho bývania či na nákup vybavenia domácnosti. Na dovolenku si požičiava len 1 % našich klientov. V každom prípade platí, že vec, ktorú si vďaka pôžičke kupujete, by mala vydržať viac ako doba splatnosti samotnej pôžičky, takže pokiaľ neplánujete dovolenku na pár rokov, skúste si na najbližšiu dovolenku radšej usporiť. 
  2. RPMN je váš najbližší priateľ - RPMN je jedným z najdôležitejších indikátorov toho, koľko vás bude v konečnom dôsledku stáť úver a jeho úplné splatenie. RPMN vám umožní porovnať ponuky bánk. V tomto parametri máte zahrnuté všetky poplatky, ktoré sa týkajú pôžičky – poskytuje tak presnejší pohľad na výhodnosť tej-ktorej ponuky. Čím má pôžička vyššie RPMN, tým sa vám jej splácanie časom predraží. 
  3. Presuňte si účet do novej banky - najnižší úrok často dosiahnete vďaka presunu účtu – ak si beriete úver, nezabudnite na možnosť bezplatného presunu účtu. Presun účtu je jednoduchá a bezbolestná možnosť presunu účtu, pričom všetko za vás musí zo zákona a bezplatne vybaviť nová banka. Napríklad u nás máte vďaka aktívnemu účtu možnosť získať ešte lepší úrok o 1 % p. a.  
  4. Refinancujte, keď sa to oplatí – pri vybavovaní úveru sa oplatí počkať na dobrú ponuku, alebo ak už máte starší úver, pozrieť sa na ešte lepšiu ponuku. Hlavným dôvodom, prečo ľudia refinancujú, je možnosť získať lepšie podmienky. To znamená napríklad nižšie mesačné splátky úveru, ktorý splácajú, či možnosť splatiť pôžičku skôr.
  5. Sledujte ponuky bánk – nehľadajte len najnižší úrok, ale aj hviezdičky, malé písmenká a podmienky úveru. Zamerajte sa aj na poplatky či povinné poistenia úveru, ktoré častokrát predražia samotný úver. Využite napríklad ponuky bánk, kedy sú úvery poskytované bez poplatku – počas novembra môžete získať Dobrú pôžičku od Poštovej banky bez poplatku za poskytnutie, a môžete tak ušetriť až 600 eur. 

Poštová banka prichádza s Dobrou pôžičkou s výhodným úrokom. Získate ju bez poplatku za poskytnutie ma každej pobočke alebo pošte.