Pozor na e-maily od podvodníkov, ktoré sa snažia získať prístup k vášmu internet bankingu

V poslednom čase sa na Slovensku viackrát vyskytli snahy podvodníkov získať prístupové mená a heslá k internet bankingu klientov rôznych bánk. Ide o tzv. phishing. Prečítajte si bezpečnostné pravidlá, ako sa voči takýmto útokom brániť.

Ako phishing funguje

Klienti bánk dostanú e-mail, ktorý ich vyzýva prihlásiť sa do svojho internetbankingu cez vložený link. Po kliknutí na tento odkaz v e-maile sú presmerovaní na stránku pripomínajúcu skutočný internet banking ich banky. Ide však o falošnú stránku. Dá sa to overiť jednoducho tak, že v lište prehliadača nevidíme zobrazený bezpečnostný zámok. Ak klient na takejto stránke vyplní svoje meno a heslo, automaticky sa k týmto údajom dostáva odosielateľ e-mailu. Táto stránka vás tiež môže vyzvať na stiahnutie falošného bezpečnostného certifikátu do vášho mobilného telefónu. Po inštalácii tohto softvéru dokážu podvodníci sledovať údaje z klávesnice vášho mobilu či vaše SMS správy. Takto môže získať aj sms autorizačný kód potrebný k vykonaniu transakcie cez internetbanking.

Ako postupovať

Banka nikdy svojim klientom neposiela e-maily s linkom na internet banking. Každý takýto e-mail je teda pokusom o zneužitie a klienti by ich mali rovno vymazať. Pri každom podozrivom e-maile, SMS správe či telefonáte sa obráťte na pracovníkov banky v pobočke alebo na infolinke, ktorí vám povedia ako postupovať. Ak zaznamenáte podozrivé obraty na svojom účte okamžite kontaktujte svoju banku.

Ako sa chrániť

  • chráňte svoje prihlasovacie údaje tak, aby sa k nim nedostal nikto iný
  • prihlasujte sa z počítačov, ktoré poznáte a ktoré majú antivírové zabezpečenie
  • nevyužívajte verejné počítače ani verejné wi-fi siete
  • nepreklikávajte sa na internet banking z linkov, ktoré vám prišli e-mailom
  • v prípade straty prihlasovacích údajov kontaktujte banky a zablokujte prístup

Podrobnejšie informácie o bezpečnom využívaní internet bankingu nájdete v sekcii bezpečnosť Internet bankingu.

Kontakt na bezplatnú Infolinku Poštovej banky 0850 00 6500, zo zahraničia +421 2 5960 1122