Prečo by sme mali míňať na oblečenie viac

Slnečných dní pribúda a stúpajúce teploty nás nútia zhadzovať nielen nepotrebné vrstvy oblečenia, ale aj doplniť šatník novými kúskami. Ak aj vás pokúšajú nové kolekcie či aktuálne trendy, držte sa rozpočtu, no zároveň myslite rozumne: potrebujem naozaj nové veci a potrebujem ich toľko? V tomto blogu vám prezradíme, čo urobiť s oblečením, ktoré už nenosíte, kde a ako kupovať nové kúsky tak, aby ste investovali rozumne a udržateľne, či iné šikovné tipy.

  • 29.04.2019
  • Blog
  • -
  • 3 min čítania

Buďme k sebe úprimní

Téma udržateľnosti a negatívneho dopadu konzumnej spoločnosti na životné prostredie je čoraz diskutovanejšou aj u nás. Vďaka modernej dobe a prepojeniu svetových trhov nám stačí doslova pár klikov na to, aby sme si kúpili čokoľvek, hoci aj z opačnej strany zemegule, a z nového kúsku sa tešili už o pár dní na to. Ak sa chceme správať šetrne k nášmu rozpočtu aj k planéte Zem, položme si pred každým nákupom (oblečenia) tieto otázky: Potrebujem naozaj ďalší nový kúsok? Je vyrobený z prírodných či obnoviteľných zdrojov? Kto a ako vyrobil tento produkt? Dbá spoločnosť, ktorú nákupom podporujem, o svojich zamestnancov, životné prostredie a prírodu? Každým nákupom totiž prejavujete podporu a dávate svoj súhlas s filozofiou firmy, ktorej produkt nakupujete.

Nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci

Ak sa vám zdá zbytočné, ba priam až nereálne „investovať“ do obyčajného páru džínsov 100 €, dovoľte nám vysvetliť, prečo takéto nákupné správanie schvaľujeme. Hodnota kúskov, ktoré vyrábajú udržateľné značky dbajúce na životné prostredie, spočíva totiž niekde úplne inde. Celková suma výrobku odzrkadľuje cenu použitých materiálov, vyplatenie pracovnej sily, prepravu z tovární do skladov či obchodov, balenie, papierové visačky, transparentný prístup k informáciám a mnoho ďalších faktorov.

Teraz už viete, kde spočíva skutočná hodnota takýchto džínsov. Sú vyrobené férovo. To sa však nedá povedať o tzv. fast fashion značkách, ktoré svoj tovar vyrábajú z umelých a lacných materiálov, predajne po celom svete zásobujú novými kolekciami každý týždeň s cieľom zarobiť za každú cenu.  Továrne majú rozmiestnené v chudobných krajinách, kde využívajú lacnú pracovnú silu. Viacerým firmám bolo dokonca dokázané využívanie detskej pracovnej sily. Veď ako je možné, že z 10 €, ktoré zaplatíte za džínsy v bežnom reťazci dokáže firma pokryť náklady na materiály, výrobu, prepravu, balenie, vešiaky a marketing?

Mnohé kúsky z „dielní“ fast fashion značiek podliehajú najnovším trendom, ktoré vídame na prehliadkových mólach svetových dizajnérov. Kvalitou sa im však vyrovnať nemôžu.

Rozdiel medzi udržateľnou módou a fenoménom „rýchlej módy“  už poznáte. Pamätajte, že cieľom rozumného nakupovania nie je kvantita, ale kvalita. Za kvalitný kúsok si síce priplatíte o čosi navyše, no berte to ako investíciu, pretože ho budete môcť nosiť pokojne aj niekoľko rokov, čo sa o tovare z reťazcov nedá povedať. Netvrdíme, že na fast fashion platí doživotný zákaz. Ak ste presvedčený o tom, že si váš vysnívaný kúsok oblečiete minimálne 30-krát, máte od nás zelenú. Dajte rozhodovaniu čas a nenakupujte impulzívne, pokojne si na to dajte deň až dva a ak vás túžba po konkrétnom kúsku neopustí, kúpte si ho.

 

Čo s oblečením, ktoré už nenosíte?

Mnohí vo svojich šatníkoch skrývame kúsky, ktoré síce nenosíme, no nemáme to srdce vyhodiť ich. K niektorým máme vytvorené silné puto a krásne spomienky, iné boli (nevhodným) darom od najbližších a ďalšie len výsledkom nerozumného nakupovania. Dobrá správa je, že ich nemusíte vyhadzovať, namiesto toho:

1.       Darujte oblečenie do zbierok

Biznis oblečenie, sezónne či športové kúsky. Tovar, ktorý už vy nevyužijete, môže predsa stále využiť niekto, kto si možno nemôže dovoliť úplne nový model. Aj my v Poštovej banke sme sa rozhodli zorganizovať zbierku biznis šatstva, ktoré naši zamestnanci po zrušení oficiálneho dress code už viac nepotrebujú. Veríme, že najlepšie výkony podávajú v tom, v čom sa cítia pohodlne a kúsky, ktoré nepotrebujú ešte stále vedia pomôcť k získaniu vysnívanej práce niekomu inému, kto si ich možno nemôže dovoliť. 

2.       Darujte oblečenie do second-handov

Nájdite obľúbeným kúskom nového majiteľa, ktorému urobia radosť a poslúžia práve vďaka second-handom. Ich popularita stále narastá a aj vo vašom meste určite nájdete aspoň jeden!

3.       Upcycling

Vdýchnite starým a nepotrebným kúskom nový život a vyrobte si nové s úžitkovou hodnotou. Vďaka upcyclingu si môžete ľahko vyrobiť utierky, vrecúška na zeleninu a ovocie či gumičky do vlasov. Ak si trúfate a máte predstavivosť a zručnosť módneho návrhára, pokojne sa pustite do náročnejších prác, akými sú košele či nákupné tašky. Upcyclingové workshopy sú obľúbené aj medzi našimi zamestnancami - veď nielen že spoločne vytvoríte hodnotný kúsok, navyše aj utužíte pracovné vzťahy s kolegami :) Neváhajte a usporiadajte jeden aj na vašom pracovisku.

Doprava