Prečo je vkladná knižka aj dnes výbornou alternatívou sporenia

Ak si plánujete založiť sporenie, prípadne uvažujete nad zmenou toho súčasného, zistite, prečo by ste nemali zabúdať ani na vkladné knižky. Hoci sa na ne v posledných rokoch akosi pozabudlo, v súčasnosti znova naberajú na popularite. Prečo?

Možno si ešte aj vy pamätáte na časy, keď sa pri narodení dieťaťa vkladná knižka zakladala automaticky. Prvá cesta čerstvých „starých rodičov“ zväčša viedla od ich nového vnúčaťa rovno do banky, kde mu založili sporenie na vkladnej knižke. Potom však akosi ľudia na tento sporiaci produkt pozabudli a využívali modernejšie spôsoby sporenia.

Netreba však zabúdať, že aj tie staršie a tradičnejšie veci vedia byť rovnako (ak nie aj viac) efektívne ako moderné výdobytky. Tak je tomu aj v prípade vkladných knižiek. Pozrime sa bližšie na ich jednotlivé pozitíva.

Aké sú hlavné výhody vkladnej knižky?

Výhod vkladnej knižky je viacero. Určite vás poteší fakt, že za založenie vkladnej knižky neplatíte a rovnako neplatíte ani za jej vedenie, čo je naopak u väčšiny bankových sporiacich produktov samozrejmosťou.

Viac výhod môžete získať, ak napríklad zakladáte vkladnú knižku dieťaťu. Samozrejme, závisí to aj od banky, ale niektoré vám ponúkajú aj odmeny napr. za dobré vysvedčenie alebo zvýhodnenú úrokovú sadzbu, ak ide o vkladnú knižku pre dieťa. Stačí sa len informovať, či náhodou aj vy nemáte na niektorú z týchto výhod nárok.

A čo nevýhody?

Za nevýhodu niektorí považujú napríklad to, že pokiaľ chcete z vkladnej knižky peniaze vybrať, musíte ju aj fyzicky priniesť so sebou. S tým sú spojené aj problémy, ak napríklad vkladnú knižku stratíte.

Nevýhodou môže byť aj výpovedná lehota. Znova však musíme spomenúť, že to závisí od konkrétnej banky. Niektoré vám ponúkajú vkladné knižky bez výpovednej lehoty (to znamená, že výber z nich môžete uskutočniť, kedykoľvek to potrebujete), niektoré však s výpovednou lehotou, ktorá sa vám môže zdať pridlhá.

Vkladné knižky nájdete aj v Poštovej banke

Vkladnú knižku ako formu bezpečného sporenia nájdete aj v Poštovej banke. Vkladné knižky u nás majú 3-mesačnú výpovednú lehotu. To znamená, že po zadaní výpovede a uplynutí výpovednej lehoty 3 mesiace môžete vaše peniaze vybrať bez poplatku do 1 mesiaca.

Peniaze na vkladnej knižke od Poštovej banky sú v bezpečí, ďalšie úspory môžete pridať kedykoľvek a zároveň máte neustály prehľad o tom, koľko peňazí ste nasporili, aké sú úroky a koľko peňazí ste vybrali.

Založiť si vkladnú knižku môže:

  • fyzická osoba ako jediný majiteľ,
  • dvaja rovnocenní majitelia – v takomto prípade je vklad spoločný, pričom obaja vlastníci majú rovnaké práva,
  • zákonný zástupca alebo iná osoba pre maloleté dieťa do 18 rokov – v prípade, že predloží rodný list dieťaťa.