Nie je to tak dávno, keď sme bez hotovosti v peňaženke nevedeli spraviť ani krok. Nezaplatili by sme v obchode, reštaurácii, ani za žiadne služby. Na moderné inovácie za posledné roky si zvykáme čoraz rýchlejšie a platby kartou sa stali súčasťou takmer každodenného života. Čo tak moderné platby mobilom či hodinkami? Už ste ich skúsili? Alebo obavy z „neznámeho“ sú väčšie? Nasledujúce riadky vás možno presvedčia, v čom sú hlavné výhody platenia mobilom či hodinkami, že platba nimi je naozaj jednoduchá a bezpečná a že strach môžete hodiť za hlavu.

Čo na platbu mobilom či hodinkami potrebujete?

Stačia vám iba 3 veci:

  1. Platobná karta s bezkontaktnou funkciou.
  2. Smartfón s NFC technológiou alebo inteligentné hodinky.
  3. Aplikácia Google Pay či Apple Pay alebo aplikácia Garmin Connect či Fitbit.

 

Aktivácia služby nie je náročná. Stačí si stiahnuť potrebnú aplikáciu pre platby mobilom Google Pay či Apple Pay a platby hodinkami aplikáciu Garmin Connect či Fitbit. Následne si nahrať kartu do mobilu alebo hodiniek. Podrobný postup nájdete aj v našom sprievodcovi.

Bezpečnosť

Výhodou platenia mobilom nie je iba komfort, keď si nemusíte sadať k počítaču alebo vyťahovať peňaženku. Smartfón je v prípade nakupovania cez internet či peňažných transakciách oproti počítaču aj bezpečnejší. Počítače dokážu útočníci jednoduchšie zavírovať než telefón. Dôvodom je najmä fakt, že počítače v domácnosti bývajú často nedostatočne zabezpečené, a tak majú útočníci oveľa viac možností.

 

Časté otázky: „Čo ak mi niekto mobil ukradne? Veď potom môže všade platiť za mňa aj bez karty...“

 

Odpoveď: Nemusíte mať obavy, nikto bez prihlasovacieho kódu alebo vášho odtlačku prsta nič nezaplatí. Práve naopak, ak by vám niekto ukradol kartu, to je oveľa nebezpečnejšie. S tou môže hocikto platiť bezkontaktne až do 50 eur. Navyše, pri mobilnej aplikácii sa číslo karty vždy mení, je jednorazové, preto je prípadná krádež čísla úplne zbytočná. Práve vďaka jednorazovému číslu karty nie je možné, aby bola karta zneužitá na ďalšie platby.

 

TIP: Aj keď je platba mobilom bezpečnejšia než platby napríklad cez počítač, určite netreba podceňovať dostatočné zabezpečenie. Treba sa vyhýbať ľahko uhádnuteľným PIN kódom ako 0000, 1234 a podobne. Zároveň odporúčame dať si odlišné PIN kódy na kartu, do bankovej aplikácie a aj telefónu.
Časté otázky: „Keď si nahrám kartu do mobilu či hodiniek, nedostane sa obchodník k týmto údajom?“

 

Odpoveď: Nie, výrobca mobilu a hodiniek ani operátor sa k údajom z vašej karty nedostanú. Je to ešte bezpečnejšie ako platenie kartou, lebo tá v mobile či hodinkách je dobre šifrovaná, čiže údaje z nej nemá šancu nikto zistiť.

 

Časté otázky:  „Čo ak mi niekto ukradne hodinky, v ktorých mám kartu nahratú?“

 

Odpoveď: Azda najväčšou výhodou platbou hodinkami je, že nimi môžete platiť iba v prípade, že ich máte na zápästí. Nikto nimi teda určite nezaplatí bez vášho vedomia. Zároveň, raz za 24 hodín alebo ak si dáte hodinky z ruky dole, je potrebné zadať 4-miestny bezpečnostný kód.

Peniaze s5 za vaše nákupy

Okrem toho, že platby mobilom a hodinkami sú rýchle, jednoduché a bezpečné, u nás v Poštovej banke vám navyše vrátime peniaze za nákupy u vybraných obchodníkov cez program Peniaze s5. Stačí si vybranú ponuku vopred aktivovať, zaplatiť mobilom, hodinkami či kartou a my vám až dvakrát mesačne vrátime časť zo sumy vášho nákupu späť na účet, ku ktorému je karta vydaná. Všetko dôležité o programe odmeňovania Peniaze s5 nájdete aj na našom webe.