Prečo si Slováci berú pôžičky?

Vylepšiť si svoje bývanie chce tento rok každý tretí Slovák. Najpočetnejšia skupina, až 17 % našincov, bude rekonštruovať. Práve toto je najčastejší dôvod, pre ktorý si ľudia berú spotrebný úver. V súčasnosti pôžičku spláca tretina z nás. 

  • 03.09.2018
  • Blog
  • Lýdia Žáčková

Mladí, ktorí si kúpili staršiu nehnuteľnosť postavenú pred viac ako 15 rokmi, si ju chcú prispôsobiť svojim predstavám. Starší zase túžia pustiť do svojej okukanej domácnosti nový, svieži vietor, respektíve, rekonštruujú v záujme úspory nákladov na energie. Podľa výsledkov prieskumu agentúry 2muse realizovaného na vzorke 510 respondentov sa v nasledujúcich mesiacoch budú meniť najmä kúpeľne. Kúpeľňu plánuje zmeniť 29 % Slovákov, ktorí mienia rekonštruovať. Sen o novej kuchyni si chce splniť až 21 % z nich.

Prerábku do tritisíc eur pritom chcú realizovať prevažne z vlastných zdrojov. Prieskum však ukázal, že vo väčšine prípadov sa do tejto sumy nezmestia. Nech si totiž rekonštrukciu akokoľvek dobre naplánujete, ľahko sa môže stať, že sa vám rozpočet na nevyhnutné práce napokon o niečo navýši. Jednoducho, skryté nedostatky, ktoré si vyžiadajú pár stovák naviac, sa v priebehu premeny bývania postupne odkryjú. Môže sa teda stať, že rezervu, ktorá bola určená na doplnky, vyčerpáte skôr ako sa dostanete do fázy zútulňovania príbytku. A ak ľudia minú plánovaný budget, buď pristupujú k šetreniu na kvalite materiálov, čo odborníci neodporúčajú,  alebo im nezostáva nič iné, len upustiť od kuchynskej linky na mieru, či vytúženého nábytku do novej kúpeľne.

Teraz si však vďaka výhodným úrokovým sadzbám môžete splniť sen o novom bývaní bez akýchkoľvek obmedzení. Mnohí túto možnosť už využili. Práve rekonštrukcia je najčastejší dôvod, pre ktorý si ľudia berú spotrebný úver. „Väčšina ľudí má záujem o úver do výšky 5 000 eur a až pre tri štvrtiny klientov je pri jeho riešení dôležité najmä to, aby ho vybavili jednoducho a bez zložitej administratívy,“ konštatuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia  Žáčková.

Túto, pre Slovákov najatraktívnejšiu možnosť – požičať si peniaze rýchlo, jednoducho a na čokoľvek,  prináša Poštová banka v podobe Dobrej pôžičky s úrokom od 5,5 % p.a.. Vybavíte ju bez akéhokoľvek poplatku a na počkanie. Viac informácii o Dobrej pôžičke a výhodách, ktoré prináša, nájdete na pobočkách Poštovej banky, na poštách a na www.postovabanka.sk/dobrapozicka.