Robte týchto 5 vecí a zdražovanie potravín nepocítite

Máte pocit, že ste si v roku 2018 museli siahnuť hlbšie do vrecka? Dôvodom je inflácia, ktorá dvíha ceny dopravy, služieb, bývania a v neposlednom rade aj ceny potravín. Je vôbec možné proti inflácií bojovať? V tomto blogu vám odhalíme 5 tipov pre zodpovedné nakupovanie, vďaka ktorým zdražovanie nepocítite.

V minulom roku sa rast cien pekne rozbehol – ceny rástli takmer dvojnásobne rýchlejšie ako v roku 2017. Dobrá správa je, že aj proti inflácií sa dá bojovať a vy tak viete ochrániť svoj rozpočet zodpovedným prístupom k  financiám.

Na zdražovanie potravín sme asi najcitlivejší - sú predsa súčasťou nášho každodenného života. O položkách, ktoré sa pravidelne objavujú v našich nákupných košíkoch máme dokonalý prehľad a pokles či nárast ich cien si všimneme okamžite. Áno, aj za týmto javom sa  môže skrývať inflácia – konkrétne vyššie ceny agrokomodít, slabá úroda u nás aj v zahraničí či nízka kúpyschopnosť obyvateľstva.

 1.   Majte oči na stopkách

Pri výbere konkrétnej potraviny sa vždy poriadne rozhliadnite. Vedeli ste, že produkty, ktoré sa reťazec snaží predať sú uložené na úrovni vašich očí? Nenechajte sa ovplyvniť obchodníkom a majte svoj vlastný rozum.

 2.   Nakupujte vo veľkom

Pri nakupovaní väčších množstiev vašich obľúbených produktov ľahko natrafíte na zvýhodnené balenia, ktoré pomôžu k ušetreniu financií na vašom účte. Okrem toho ušetríte aj vzácny čas a námahu, nakoľko nebudete nútení robiť si zastávky v potravinách každý deň.

 3.   Využite zľavy na mieru

Zľavy a výpredaje nás často lákajú na niekoľkokrát nižšie ceny. Ruku na srdce – ako často sa vám stáva, že ste pri nákupoch siahate po výrobkoch, ktoré sú síce v zľave, no reálne ich nepotrebujete? Spravte si prieskum a využívajte zľavy na mieru! Vďaka programu Peniaze s5 od Poštovej banky vám na základe vašich predchádzajúcich nákupov ponúkneme zľavy na taký tovar a služby, ktoré skutočne využijete – či už vo vašom  obľúbenom obchode, alebo na internete.

 4.   Držte sa pravidla 3 dní

V čom spočíva pravidlo 3 dní? Nekupujte potraviny, ktoré nestihnete spotrebovať do 72 hodín. Vyhnete sa tak zbytočnému vyhadzovaniu a plytvaniu, čo sa koniec koncov rovná aj  vyhadzovaniu peňazí.

 5.   Odolajte lákadlám

Ako? Je to jednoduché! Riešením je poctivý nákupný zoznam. Zistite, čo chýba vo vašej domácnosti, spíšte si položky na kus papiera alebo priamo do svojho  smartfónu deň vopred a počas nákupu sa ho držte. Ak sa na ňom nenachádza nič z uličiek sladkostí, mäsa alebo drogérie, úplne sa im vyhnite. Čím viac uličiek, do ktorých zablúdite a čím viac času v obchode strávite, tým je väčšia šanca, že podľahnete impulzívnemu nakupovaniu.

 

Vedeli ste, že ak zaplatíte kartou vo vybraných obchodoch, môžete ušetriť desiatky EUR?  Vďaka systému „cash back“ budú peniaze pripísané späť na váš účet. Stačí vám len Internet banking a platobná karta k UŽITOČNÉMU ÚČTU.  Po prihlásení sa do programu Peniaze s5 si jednoducho vyberiete zľavy, o ktoré máte záujem. Zľavy si môžete vďaka mobilnej aplikácií aktivovať aj priamo pred zaplatením či pri čakaní v rade. S programom Peniaze s5 môžete na nákupoch kartou zarábať na každom kroku.

Zdrazovanie Potravin