Sedem zlatých pravidiel zadlžovania sa

Slováci si zvyčajne berú najväčší objem spotrebných úverov práve v poslednom kvartáli roka. Potvrdzujú to údaje z Národnej banky Slovenska. V týchto mesiacoch si ľudia berú aj najvyššie objemy úverov.

Zvýšený záujem o spotrebné úvery v závere roka môže súvisieť s túžbou vylepšiť svoje bývanie pred blížiacimi sa vianočnými sviatkami. Dôvodom tiež môže byť výhodné refinancovanie už existujúcich dlhov do jedného prehľadnejšieho a s lepšou splátkou.

 Sedem zlatých pravidiel úverovania

  1. Vec, na ktorú si beriete úver, by mala mať dlhšiu životnosť ako je splatnosť úveru.
  2. Nesiahajte hneď po prvej ponuke úveru a ponuky si porovnajte
  3. Zmluvu si pred jej podpisom poriadne preštudujte.
  4. V prípade akéhokoľvek problému komunikujte s bankou.
  5. Viacero úverov si skonsolidujte do jedného.
  6. Popri splácaní úveru si vytvárajte rezervu.
  7. Poistite si schopnosť splácať úver.

Napriek rastu poskytnutých spotrebných úverov patrí Slovensko v rámci EÚ do skupiny krajín, ktorej obyvateľstvo má stále viac peňazí uložených v bankách ako z nich požičaných. Je však dobré mať ich uložené sporiacom účte ako na bežnom účte. V opačnom prípade sa totiž stáva, že ľudia siahajú na úspory aj kvôli bežným výdavkom či kúpe tovaru, ktorý až tak nepotrebujú.

Poštová banka preto prichádza s Dobrou pôžičkou, ktorá nás naučí šetriť. Klienti ju získajú bez poplatku za poskytnutie so zvýhodnenou sadzou, zároveň s možnosťou nasporiť si na nevyhnutné, či na vysnívané veci, aby si na ne už viac nemuseli požičiavať. Každému, kto si od začiatku novembra požičia v Poštovej banke, pošleme až do 50 eur na sporiaci účet Rezerva. V prípade, ak si vezmú úver do 10-tisíc eur, na sporenie dostanú štartovacích 20 eur. Za úver do 20-tisíc eur im na Rezervu pošleme 30 eur a ak si zoberú pôžičku do výšky 30-tisíc eur, získajú 50 eur.

S príspevkom na sporenie chce Poštová banka motivovať Slovákov, aby si vytvárali finančný vankúš, ktorý sa im neskôr môže zísť. „Záleží nám na tom, aby sme menili postoj ľudí k peniazom, učili ich šetriť a vytvárať si potrebnú rezervu na horšie časy, respektíve na kúpu vecí, ktoré potrebujú, alebo po ktorých túžia, čím sa vyhnú nadmernému zadlžovaniu sa,“ vysvetľuje pohnútky spojiť úver so sporením Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.