O refinancovaní úveru na bývanie ste už možno počuli. Viete, čo presne znamená a ako vám môže pomôcť? Ak vás splácanie vašej hypotéky zaťažuje alebo nie ste spokojní so svojou súčasnou bankou, druhý diel seriálu o bývaní je práve pre vás.

 

Je viacero dôvodov, prečo sa ľudia začnú zaujímať o refinancovanie. A mohlo sa to stať aj vám. Vzali ste si úver v banke alebo nebankovej inštitúcii a časom ste si uvedomili, že  s podmienkami danej finančnej spoločnosti nie ste spokojní. Práve v takýchto situáciách vám môže pomôcť refinancovanie.

 

Kedy a prečo refinancujeme úvery?

 

Hlavným dôvodom, prečo ľudia refinancujú, je možnosť získať lepšie podmienky. Znamená to napríklad nižšie mesačné splátky úveru  či možnosť splatiť pôžičku skôr. Alebo sú klienti možno len nespokojní so svojou súčasnou bankou a hľadajú inú.

Refinancovať sa dá iba jeden úver. Nie je pravda, že musíte refinancovať minimálne dva úvery či pôžičky. Ak ste nespokojní so súčasným úrokom alebo s inými podmienkami vášho úveru alebo hypotéky, máte možnosť preniesť si starý úver do inej banky, ktorá vám možno ponúkne výhodnejšie podmienky.

Ak splácate  viacero úverov (z bankových aj nebankových inštitúcií), vždy môžete všetky tieto úvery zlúčiť do jedného a splácať tak iba jeden. Budete tak mať  nielen o podstatnú starosť menej, ale môže sa vám to aj finančne oplatiť – o tom si povieme v nasledujúcej časti.

 

Refinancovanie hypotéky v Poštovej banke

 

Asi najjednoduchším prípadom refinancovania je takzvané čisté refinancovanie, čiže vyplatenie existujúcej hypotéky poskytnutej v inej banke novou hypotékou bez jej navýšenia. Čisté  refinancovanie sa vám oplatí, ak na novom úvere získate výhodnejšiu úrokovú sadzbu, ktorá vám prinesie úsporu z mesačnej splátky. Zároveň si takto môžete predĺžiť splatnosť úveru, čím dosiahnete ďalšie zníženie splátky. Alebo, naopak, môže si splatnosť skrátiť, ak chcete úver splatiť skôr.

Druhou možnosťou refinancovania je takzvaná konsolidácia úverov, čiže vyplatenie viacerých existujúcich úverov jedným úverom. Takto môžete naraz refinancovať nielen hypotéku, ale aj spotrebné úvery, splátkové úvery, prípadne môžete vyplatiť povolené prečerpanie na účte či kreditnú kartu. Okrem sprehľadnenia výdavkov vám môže takéto refinancovanie priniesť aj zníženie mesačných výdavkov, pretože splácanie pri konsolidácii si zvyčajne rozložíte na  dlhšie časové obdobie.

Šetrite tam, kde to má zmysel. Vďaka refinancovaniu hypotéky s výhodným úrokom už od 0,5 % ročne môžete teraz u nás ušetriť na mesačných splátkach aj stovky eur.