Väčšina z nás túži pri kúpe nehnuteľnosti ušetriť čo najviac peňazí, a preto pri hľadaní nového bývania nastane čas rozhodnúť sa, či využijete služby realitnej kancelárie, alebo si poradíte na vlastnú päsť. V tomto blogu sme pre vás spísali výhody spolupráce s realitným agentom, ale aj to, na čo si dať pri výbere agenta pozor. Konečné rozhodnutie je samozrejme vo vašej réžií.

 

Realitná kancelária verzus hľadanie na vlastnú päsť

Možno pokladáte sumu za služby realitného makléra za vyhodené peniaze a ste presvedčení, že proces kúpy nehnuteľnosti zvládnete sami. Treba si uvedomiť, že realitný maklér je odborník v danej oblasti a na základe jeho skúseností s výberom a stavom nehnuteľnosti sa dokážete v budúcnosti vyhnúť zbytočným nákladom. Tie môžu pri nesprávnom výbere dokonca prekročiť sumu za províziu pre realitnú kanceláriu.

 

Prečo využiť služby realitného agenta?

 

Úspora času

Ak máte na riešenie záležitostí s hľadaním či kúpou nehnuteľnosti len obmedzený čas, napríklad len po práci, večer alebo cez víkendy, je možné, že si celý proces sami zbytočne predĺžite či skomplikujete. Realitní agenti pracujú na plný úväzok a ich náplňou práce je to, na čo vy nájdete len obmedzený priestor. Okrem toho sa môže stať, že  prídete o drahocenný čas, ktorý venujete obhliadkam nespĺňajúcim kritériá, ktoré ste si stanovali vďaka prvému článku. Realitný maklér by mal dobre poznať vašu situáciu a možnosti a v prípade potreby môže prvú obhliadku absolvovať aj za vás, aby posúdil, či je to bývanie, o ktoré by ste mali naozaj záujem.

Neviete sa rozhodnúť, či je pre vás vhodné bývanie v byte, alebo dome? Prečítajte si predošlý diel seriálu o bývaní.

 

Komunikácia s predajcom

 

Mnohí z nás majú predstavu, že komunikáciu a vyjednávanie podmienok s predajcom zvládneme sami, bez pomoci realitného makléra, a že celý proces bez vstupov realitnej kancelárie bude jednoduchší a uvoľnenejší. V takýchto prípadoch si však treba dať pozor na dohodu, ku ktorej dospejete. Ak nemáte dostatočné skúsenosti a neviete, čo presne si na obhliadke všímať, na čo dať pozor, môže sa stať, že prehliadnete dôležité veci, nedostatky, ktoré v budúcnosti spôsobia nechcené opravy a ďalšie ešte zbytočnejšie náklady. Realitný agent sa vie vďaka svojim skúsenostiam pozrieť na nehnuteľnosť objektívnejšie a všimnúť si veci, ktoré bežný laik prehliadne. Chyby nastávajú aj pri komunikácii, keď môže dôjsť k dodaniu neúplných informácií a opäť k nevýhodnej dohode.

 

„Papierovačky“ a administratíva

 

Ak ste už spolu s realitným agentom našli tú správnu nehnuteľnosť pre vás, prichádza fáza, keď je nutné vybaviť množstvo dokumentov a administratívy na úradoch, čo vie z vášho času ukrojiť opäť poriadny kus. Nehovoriac o pevných nervoch, ktorými sa musíte vyzbrojiť. Je možné, že ak kupujete nehnuteľnosť prvýkrát, môžete na niečo zabudnúť, pretože dobre nepoznáte všetky povinnosti, ktoré sa vás týkajú ako kupca. Neznalosť procesov môže spôsobiť neželané výdavky vo forme pokút. Aj v tejto fáze viete využiť služby realitného agenta, ktorý nielenže pozná všetky povinnosti z vašej strany, navyše vie vybaviť lepšie podmienky na trhu, vypracovanie zmlúv s právnikom, spísanie protokolu o odovzdaní nehnuteľnosti či zabezpečiť prepis energií.

A čo dodať na záver? Hľadanie a kúpa nehnuteľnosti s realitným agentom prináša množstvo výhod, istôt a ušetreného času. Netreba však podceniť jeho výber. Buďte opatrní a spravte si prieskum realitných agentúr na trhu, vypočujte si, aké služby vám vedia ponúknuť, porovnajte ich cenu v pomere s výkonom a berte do úvahy aj recenzie známych či priateľov.

 

V ďalšom dieli si povieme, ako prebieha proces riešenia hypotéky na pobočke a ako sa naň pripraviť.