Splácaniu pôžičky prispôsobte aj rozpočet. Tu je pár tipov, ako na to

Splácaniu pôžičky prispôsobte aj rozpočet. Tu je pár tipov, ako na to

Ak sa nechcete pri splácaní pôžičky dostať do zbytočných problémov, mali by ste s vašimi peniazmi hospodáriť ešte opatrnejšie ako obyčajne. Pripravili sme si pre vás zopár tipov na to, ako zabezpečiť, aby ste pôžičku splácali načas a bez problémov.

Plánujete pôžičku? Prvým krokom je rezerva

Keď si potrebujete požičať, pravdepodobne to znamená, že nemáte peniaze navyše. A predsa. Ešte predtým, ako si požičiate, skúste si vytvoriť nevyhnutnú malú rezervu, na ktorú nesiahnete v žiadnom prípade, iba ak to bude už naozaj nevyhnutné.

Môže sa stať čokoľvek a zrazu nie ste kvôli nečakaným výdavkom schopní zaplatiť mesačnú splátku. Práve tu príde na rad vaša malá rezerva. Celkom stačí, ak sa bude odložená suma rovnať jednej mesačnej splátke vašej pôžičky. Zachráni vás v tom najhoršom prípade núdze a vy sa tak vyhnete zbytočným sankciám či úrokom z omeškania.

Vyberte si správnu banku

Druhým krokom, ktorý musíte učiniť ešte predtým, ako si reálne požičiate, je vybrať si tú správnu banku. Pri pôžičke sa netreba rozhodovať na základe sympatií. Možno ste v jednej banke celý svoj život a ani by vám nenapadlo prejsť do inej. Pri pôžičke by ste to však možno mali prehodnotiť. Poriadne si zistite, čo vám ponúkajú iné banky a kde by to pre vás mohlo byť výhodnejšie.

A najmä, pýtajte sa, aká bude vaša mesačná splátka. Zlaté pravidlo tvrdí, že jej výška by nemala presiahnuť tretinu vašej výplaty. Dobré je takisto myslieť na neočakávané situácie. Čo ak raz nebudete predsa len schopní splácať? Pouvažovať by ste mali aj nad poistením schopnosti váš úver splácať.


Nastavte si trvalý príkaz alebo pripomienku...hneď po výplate


Podobne, ako je najlepšie posielať svoje peniaze na sporiaci účet hneď potom, ako vám SMS oznámi príchod výplaty, tak je najlepšie zaplatiť aj mesačné splátky pôžičky. Peniaze sa vám z účtu posielajú ťažšie pred výplatou, keď ich je tam predsa len menej. V prípade, že si nastavíte trvalý príkaz alebo pripomienku, nevyhnutné splátky vám okamžite z účtu odídu a vy budete vedieť, s akou sumou môžete počas nasledujúceho mesiaca operovať.


Vytvorte si rozpočet a nastavte svoje limity


Tvorba rozpočtu nie je jednoduchá a môže to byť aj pomerne časovo náročné. Snaha sa však opláca. Pri tvorbe rozpočtu je možné držať sa 2 tabuliek. Jedna sa môže volať: potrebujem a druhá: chcem. Do tabuľky potrebujem si zapíšte vaše mesačné splátky, účty, výdavky na stravu či automobil. To nevyhnutné, čo viete, že vás neminie.

A do tabuľky chcem veci, ktoré by ste si radi kúpili, ale viete, že mesiac zvládnete aj bez nich. A zapisujte si všetky vaše výdavky. Až keď budete vedieť, kam presne idú všetky vaše peniaze a na čo ich míňate, až potom budete schopní vaše míňanie regulovať a lepšie s peniazmi hospodáriť.


Hospodárite správne a aj tak to nestačí? Skúste to inde


V prípade, že šetrenie vám problém nerobí, hospodárite s peniazmi opatrne a napriek tomu to s mesačnými splátkami úveru zvládate len tak tak, skúste pouvažovať aj nad refinancovaním. Možno ste urobili zásadnú chybu v tom, že ste si jednoducho zvolili tú nesprávnu banku. Nie je nemožné, že iná banka vám vie poskytnúť nižšiu splátku a odbremeniť vás od zbytočných problémov.

Ak by ste sa radi dozvedeli o možnostiach refinancovania viac, prečítajte si náš starší článok s názvom Ako vám pomôže refinancovanie úveru a na čo si dať pozor.