Chcete, aby sa vaše deti raz mohli pohodlne osamostatniť? Aby dospelosť začínali s nejakou istotou? Začnite im už dnes šetriť. Kde sa to dá a ako správne na to, sa dozviete v článku.

Aj sporenie pre deti má určité pravidlá. Nejde iba o to, aby ste si vybrali ten správny produkt. Ešte predtým, ako do sporenia pustite, premyslite si:

  • či vás sporenie pre vaše deti finančne príliš nezaťaží. Sporiť pre deti je dôležité, ale začať by ste s tým mali až vtedy, keď budete mať našetrené nejaké peniaze bokom vy sami. Nikdy neviete, kedy sa vám môže zísť „záchranná rezerva“,
  • ujasnite si, ako dlho chcete vašim deťom šetriť,
  • vyberte si banku či inú inštitúciu, ktorej skutočne dôverujete.

 

Z čoho máte na výber?

 

Tradičná klasika – Detská vkladná knižka

 

Vkladné knižky v poslednom období znova začali naberať na popularite. Kedysi boli pri narodení dieťaťa takmer samozrejmoťou a dnes sa k nim ľudia znova radi vracajú. Vkladné knižky majú viacero výhod. Peniaze sú na nich uložené v bezpečí, pri vkladných knižkách pre deti získate výhodnejší úrok ako pri tých bežných knižkách pre dospelých, zväčša sú dokonca bez výpovednej lehoty, takže peniaze môžete vybrať kedykoľvek.

S nevýhodami tohto druhu sporenia sa môžete stretnúť, ak vkladnú knižku stratíte. Takisto môže byť pre niekoho mínusom aj to, že pri výbere peňazí, musíte vkladnú knižku fyzicky priniesť so sebou do banky.

 

Bežné sporiace účty

 

Sporiaci účet nájdete v každej jednej banke. S vkladnou knižkou toho má veľa spoločného. Rozdiel však môže byť vo výpovednej lehote. Takisto treba myslieť aj na to, že nie všetky sporiace účty sú rovnaké a podmienky sa môžu líšiť podľa toho, v akej banke si tento účet založíte.

V ponuke Poštovej banky nájdete 3 varianty sporiacich účtov.
Dobré sporenie Rezerva, Istota a Investícia. Pre vašich najmenších by sme vám však odporúčali Dobré sporenie Istota na vzdelanie. Ide o bezpečné a dlhodobé sporenie, ktorého vedenie máte úplne zadarmo. Výhodou tohto účtu je aj to, že ak budete naň pravidelne raz za mesiac vkladať čiastku vo výške aspoň 10 eur, získate dvojnásobnú úrokovú sadzbu. Úroková sadzba je, samozrejme, garantovaná počas celej doby sporenia. 

 

Alebo nesporiť, ale radšej učiť hospodáriť

 

Niektorí sa však rozhodnú úplne inak a namiesto toho, aby deťom sporili peniaze, ich už odmalička učia narábať s peniazmi a správne hospodáriť. Nedá sa povedať, že by to nemalo význam. Na čo vám bude dlhoročné sporenie, ak vaše dieťa nenaučíte, ako zaobchádzať s peniazmi a všetky úspory, ktoré ste mu za jeho život nahromadili, minie do jedného roka?

Sporenie nie je to jediné, čo je dôležité. Nezabúdajte ani na finančnú gramotnosť a naučte vaše deti, ako správne hospodáriť.