Supermarket vs. bezobalový obchod: V bežnom reťazci sme nakúpili lacnejšie, ale ...

Vieme, že recyklovať nestačí. Aby sme prispeli k lepšiemu životu na planéte Zem je potrebné produkovať menej odpadu. Počet bezobalových obchodov stúpa už aj na Slovensku, veď práve nakupovanie tovarov bez obalov vedie k zníženiu zbytočného odpadu a ekologickejšiemu správaniu. V tomto článku sme za vás otestovali nákup v bezobalových obchodoch a porovnali ceny s nákupmi na tržnici či bežnom supermarkete, na základe čoho si viete porovnať približné ceny a rozhodnúť sa, ktorý reťazec podporíte nákupom. Čo sa stalo s našou peňaženkou?

  • 16.07.2019
  • Blog
  • -
  • 4 min čítania

Naše testovanie nákupov v supermarkete, bezobalovom obchode a tržnici sme začali vytvorením nákupného zoznamu. Ten tvorila smotana 250ml, ražný chlieb 1ks, ovocný jogurt 150g, toaletné mydlo 100g, aviváž 5L, jazmínová ryža 500g, ovsené vločky 700g, zelenú šošovicu 250g, paradajky 1kg, melón 1kg a v prípade supermarketu aj jeden kus nákupnej tašky. A takto dopadli naše nákupy v troch rôznych scenároch:

bezobalovy nakup

Vedeli ste, že nakupovať bez obalov sa dá do veľkej miery aj v bežnom reťazci? Stačí si so sebou vziať vlastnú tašku, vrecká či nádobky, zamyslieť sa nad tým, aké množstvo odpadu vyprodukuje vaša domácnosť po spotrebovaní potravín a tovarov napríklad len jedného nákupu a prispôsobiť tomu svoje správanie.

Je len na vás, či sa rozhodnete podporiť lokálnych výrobcov nákupom tovarov z ich vlastných záhrad, alebo dáte prednosť dovážaným potravín nižšej kvality, aj keď za výhodnejšiu cenu. Prípadne zvoliť kombináciu oboch scenárov, veď ani nám sa nepodarilo nakúpiť celý nákup len na jednej lokalite. Nakupovaním vo viacerých obchodoch síce neušetríte čas, no prispeje k udržateľnejšiemu svetu a aj svojmu zdravia. A pocit zodpovednosti stojí za to!

Ak vás téma udržateľného života zaujíma, prečítajte si aj o výhodách nakupovania v second handoch.