Máj je tradične mesiacom, ktorý otvára svadobnú sezónu. Množstvo snúbencov túži mať svoj „deň D“ práve v jarných a letných mesiacoch. Samotnej svadbe však predchádzajú nemalé svadobné prípravy, ktoré často trvajú aj celý predchádzajúci rok. Na ich samotnom začiatku by si mali budúci manželia stanoviť rozpočet. Od toho sa totiž bude odvíjať všetko ostatné. Je potrebné si ujasniť spoločnú predstavu, či chcete veľkú svadbu, malú, v meste, na vidieku, pri mori…? Pozrite si s nami názory Slovákov na tradičné či moderné svadby i koľko sú ochotní do svadby investovať.

 

Svadbu Slováci nepovažujú za prežitok

Napriek tomu, že priemerný vek novomanželov na Slovensku z roka na rok stúpa, svadba je pre veľké množstvo Slovákov dôležitá udalosť legitimizujúca ich vzťah. Až 42 % opýtaných ju rozhodne nepovažuje za prežitok a sobášu, a náležitostiam s ním spojeným, pripisujú značný spoločenský význam. Mení sa však postoj našincov k tomu, ako a s kým chcú svoj svadobný deň stráviť. Veľké oslavy s množstvom pozvaných hostí sa pomaly  stávajú  minulosťou a dnes ich preferuje len necelá štvrtina Slovákov. Až 70 % respondentov postačuje svadobný deň v kruhu najbližších.*

 

Aj malá svadba niečo stojí

Bez ohľadu na to, či ide o veľkú hostinu, alebo o komorné posedenie s rodinou po obrade, na svadbu si treba vyčleniť rozpočet. Obrúčky, šaty, kytica niečo stoja, nehovoriac o jedle, nápojoch, výzdobe, fotografovi či kameramanovi, ale aj hudbe, svadobných oznámeniach či drobných pozornostiach pre pozvaných. A koľko by boli opýtaní Slováci ochotní minúť na svoju svadbu?

  • Až do 10-tisíc eur = viac ako 15 % opýtaných.
  • Až 5-tisíc eur = zhruba 39 % opýtaných.
  • Do 2-tisíc eur = viac ako 42 % opýtaných.

Zaujímavý je tiež fakt, že muži sú tí, ktorí sú ochotní minúť na svoj svadobný deň viac ako ženy, tie sú šporovlivejšie. Až 48 % z nich by chcelo svadobné výdavky vtesnať do dvoch tisícok, pričom takmer 48 % mužov si stanovilo finančný limit 5-tisíc eur.

 

Z čieho vrecka to pôjde?

V minulosti sa na Slovensku tradovalo, že väčšinu výdavkov spojených so svadbou platila rodina nevesty, prípadne sa náklady delili medzi rodičov snúbencov. Tí totiž zvykli vstupovať do manželstva pomerne mladí a neboli tak finančne zabezpečení, aby si dokázali zaplatiť svadbu z vlastného vrecka. Tieto dogmy už dnes neplatia. Potvrdzuje to aj náš prieskum. Podľa neho si tretina Slovákov myslí, že svadbu si majú  hradiť novomanželia, dve tretiny sa vyjadrili, že na financovaní by sa mali podieľať  všetci spoločne, teda novomanželský pár i rodičia. Len zhruba jedno percento zastáva názor, že náklady spojené so svadbou by mali zaplatiť rodičia nevesty. Svadba zvyčajne predstavuje veľký zásah do rodinných financií. Je preto vhodné s predstihom a detailne naplánovať rozpočet a držať sa v hraniciach svojich finančných možností.

 

Radšej sporenie ako úver 

Odhliadnuc od toho, kto bude financovať svadobný deň budúcich manželov, Slováci sa zhodujú v tom, že svadba na úver nie je optimálne riešenie. K tejto možnosti sa prikláňa len necelých 8 % respondentov, pričom 66 % z nich úver odmieta. Štvrtina opýtaných sa vyjadrila, že na svadbu si radšej našetrí. Ideálnym riešením je vhodný typ sporenia s výhodným úrokom. Postupné sporenie nezaťaží rodinný rozpočet a môže pokryť náklady na váš svadobný deň bez toho, aby ste ohrozili svoju finančnú stabilitu alebo sa zadlžovali. Ak práve riešite túto tému, tak vás možno poteší, že v Poštovej banke teraz ponúkame Užitočné sporenie s 5,5 % úrokom ročne, čo predstavuje skutočne zaujímavé zhodnotenie. Nastaviť si môžete pohodlne aj dobu sporenia 12 alebo 24 mesiacov a rovnako aj výšku sumy, ktorú si budete odkladať, a to až do 50 eur mesačne.

V prípade, že na svadbu šetrili rodičia, alebo snúbenci už majú vlastné úspory, ktoré chcú v budúcnosti na svoj „veľký deň“ využiť, odporúčame vložiť ich na termínovaný vklad, kde budú financie chránené a zhodnocované až do dňa, kedy ich budú chcieť použiť. S naším Termínovaným vkladom môžu klienti získať výhodnú úrokovú sadzbu až 2 % ročne. Navyše sa peniaze zhodnocujú bezpečne, pretože sú chránené Fondom ochrany vkladov.

 

 

*Prieskum pre Poštovú banku uskutočnila v mesiaci máj 2022 agentúra 2muse na reprezentatívnej vzorke 1 004 respondentov z celého Slovenska.