Tipy a triky ako si svojpomocne pripraviť dekorácie a hostinu

Aby ste namiesto počítania dní do svojho veľkého dňa nemuseli počítať úspory, ktoré po každej uhradenej položke intenzívne ubúdajú zo svadobného rozpočtu, pripravili sme pre vás tipy a triky, ako si rozumne poradiť so svadobnými výdavkami týkajúcimi sa hostiny, akými sú svadobné menu, občerstvenie, kvety a iné dekorácie.

  • 31.05.2019
  • Blog
  • -
  • 4 min čítania

Dekoracia na hostinu

Internet je plný návodov a časových osí, ktoré radia, čo kedy vybaviť, zariadiť, rezervovať. Nedržte sa ich striktne, berte ich skôr ako orientačnú pomôcku. Ak potrebujete poradiť skôr s finančnou stránkou svadby, využite konzultácie s finančnými odborníkmi vo vašej banke. Majte svadbu bez stresu, pokojne si zabookujte vsetkých dodávateľov ihneď po potvrdení svadobného termínu. Tempo príprav je totiž úplne  iné, keď  do svadby zostáva rok a pol, než v prípade, že svadbu potrebujete zorganizovať behom mesiaca. Samozrejme, nič nie je nemožné

Neviete sa rozhodnúť? Pri výbere dodávateľov vám pomôžu recenzie. Rozhodne nevyberajte iba na základe webovej prezentácie, lebo niekedy aj dodávateľ so zastaralejším vizálom môže patriť medzi top dodávateľov. Odporúčania a referencie – či už od známych alebo online – sú základ. Nebojte sa selektovať, veď to, čo sa páčí iným, nemusí byť dostačujúce pre mňa. Myslite na rozpočet a pred záväznou rezerváciou pokojne požiadajte o nacenenie služieb od viacerých. Vzťah s dodávateľom sa dá prirovnať ku vzťahu s nastávajúcim – ak neprebehne iskra pri prvotnej komunikácii, radšej hľadajte ďalej :) Nebojte sa komunikovať, žiadna otázka nie je zbytočná, veď predsa ide o vašu svadbu. Je lepšie mať vo veciach istotu než byť neskôr sklamaná z nesplnených očakávaní.

Svadobná hostina, ktorá z rozpočtu príliš neodkrojí

Pri vyberaní menu sa riaďte starým dobrým pravidlom, že menej je viac. Veď nemusíte mať zaručene najdrahšie svadobné menu a ani množstvo druhov jedál. Svadobná hostina by mala vyzerať lákavo a chutiť lahodne. V súčasnosti sú väčšmi v móde pohostenia vo forme švédskych stolov, a s druhou či popolnočnou večerou sa stretnete len zriedka. Výhodou švédskych stolov je, že hostia nie sú obmedzovaní časom servírovania či množstvom jedla. Jednoducho  sa pohostia, kedy chcú a koľko sa im žiada. Jedlá sa priebežne dopĺňajú a ohrievajú, takže čo má byť teplé, aj teplé je. O presný počet porcií sa postarajú hotel či reštaurácia, v ktorej máte oslavu. Ani s jedlom na svadbe to nemusíte preháňať a zbytočne zvyšovať množstvo. Reštaurácie majú obvykle vopred nachystané menu, no vedia vyjsť v ústrety.

A čo sladké a alkohol? Zákusky naservírované na menšie kúsky vyzerajú na pohľad lákavo a hostia majú šancu ochutnať z každého druhu bez toho, aby sa ,,precukrovali”. Touto formou servírovania sa vyhnete zbytočnému vyhadzovaniu jedla a nedojedených kúskov. V lete je ideálnym osviežením ovocie, napríklad hrozno. Ak si plánujete zákusky zaobstarať vo vlastnej réžii, vopred si overte, či vám za to reštaurácia či hotel nezaúčtuje poplatok. Niektoré reštaurácie ich majú už v cene bufetového menu alebo prevádzkujú vlastnú curkáreň. Pravidlo menej je viac platí aj pri výbere alkoholu. Investujte do toho, čo preferujú hostia. V prípade alkoholu si takisto vopred overte, či vám za vlastné zabezpečenie prevádzkovateľ nepriráta poplatok.

Nezabudnite sa informovať, kedy sa môže hostina začať, aby hostia nemuseli po obrade čakať aj niekoľko hodín, tiež o koľkej by sa mala zábava skončiť, dokedy treba priestor opustiť a vypratať. Ak sa oslava uskutoční v obytnej zóne, zistite, od koľkej hodiny platí nočný pokoj.

 

Ako na výzdobu?

Dekorovať priestor si môžete opäť vo vlastnej réžií, alebo sa vybrať o niečo jednoduchšou cestou a zvoliť výzdobu, ktorú ponúkajú priamo hotel či reštaurácia. V tomto prípade vám odpadnú starosti so zháňaním, prenášaním, zdobením či demontážou. Negatívom požičanej výzdoby je, že sa vám skrátka nemusí páčiť.

Ak sa plánujete o svoju výzdobu postarať sami, najšetrnejšou možnosťou pre vás rozpočet je zohnať ju z druhej ruky. Áno, aj svadobné dekorácie nájdete v rôznych bazároch. Ďalšou možnosťou sú svadobné agentúry, ktoré sa venujú výzdobe a ich inventár je plný dekorácií od výmyslu sveta, pomôžu vám aj s montážou. To oceníte, pretože v deň D budete mať hlavu niekde úplne inde :) Čaká vás úprava vizáže, fotenie, vítanie hostí , a preto je vhodné vyzdobiť sálu minimálne deň vopred, ak sa na vybranom mieste nekoná iná akcia. Ak sa oslava koná v hoteli, myslite na to, že ráno bývajú v sále raňajky, a preto je nutné do ich začiatku vypratať  priestory.

Máte šikovné ruky a kreatívnu myseľ? Pustite sa do výroby svadobných dekorácií a prizvite aj družičky. Rátajte však s časom, ktorý výroba výzdoby ,,zhltne”, a nespôsobte si tak časový stres. Obehajte obchody, ak túžite po niečom špeciálnom, objednajte si to v predstihu z internetu. Urobte si prieskum o cenách jednotlivých položiek, akými sú stužky, čipky, kvety a rozhodnite sa, či je pre vás výhodnejšie riešiť výzdobu po svojom, alebo predsalen zvolíte zapožičanie z časového aj finančného hľadiska.

Kvety, kvety, kvety!

Čo kvitne v období  vašej svadby? Poraďte sa s kvetinárkou, určite rada poradí.  Vďaka výberu sezónnych kvetov si viete dovoliť aj väčšá aranžmán za priateľnú cenu. Ak ste divoká duša a lesná víla, ktorá zamýšľa ušetriť rozpočet tým, že si nazbiera poľné kvety na lúke, pozor na prekvapenia. V sobotu je svadba, no piatok je lúka pokosená :) Kvety nazbierané príliš skoro aj skôr odkvitnú, preto ak si nie ste stopercentne istí, ponechajte to na profesionálov, ktorí sa rozumejú voňavej tematike. Vždy majte pripravený aj plán B. 

A čo svadobná kytica? Ako ju uviazať, ak ste to predtým nikdy nerobili, tak, aby sa nerozpadla a nezvädla? V ruke ju predsa budete mať celý deň, bude súčasťou fotiek, videí a nakoniec zaistí slobodnej svadobčanke sobáš do roka a do dňa! Svadobná kytica by mala stáť za to. Umelé a papierové kvety sú vhodné skôr na fotosteny než do váz na stoly a cenovo sa od tých čerstvých až tak nelíšia. Ak sú pre vás práve kvety a výzdoba dôležitými prvkami celého obradu, no rozpočet nepustí, vždy sa nájde rozumné riešenie. Veď financie do rozpočtu môžete doplniť aj výhodnou pôžičkou z banky.

A čo po svadbe? Kvetov ostáva vždy mnoho. Dohodnite sa vopred s prevádzkovateľom miesta, či ich im môžete venovať, prípadne vašu kvetinovú výzdobu za niečo vybartrovať. Kvety môžete  aj rozdať svadobčanom, ktorí si tak skrášlia svoje domovy. Ak vám chcú kvety darovať aj hostia, navrhnite im, aby vám ich nepriniesli všetci naraz, ale vytvorili online objednávky počas celého roka. Takto sa z peknej kytičky s prianím, ktorá vám pripomenie obrad a najbližších, môžete tešiť aj každý mesiac. Prípadne si vopred stanovte minimalistický limit a požiadajte hostí, aby vám venovali len jednu ružičku.

Tak! Teraz už viete všetko potrebné o organizácií svadobnej hostiny, výberu výzdoby a kvetov. Ale čo hudba, fotograf, šaty a vizáž nevesty? Všetko sa dozviete v ďalšom blogu. Nezabudnite sledovať našu online svadobnú show, kde hráte o svadobné obrúčky a iné atraktívne ceny.