Tipy, vďaka ktorým sa vám (letná) dovolenka zaručene nepredraží

Leto sa nám už tradične spája s pekným počasím, relaxom, cestovaním, dovolenkou. Kam máte namierené tento rok? Či už ostávate verní krásam Slovenska, alebo vás cesty zavedú na míle ďaleko, tieto tipy sa vám zídu kdekoľvek, tak pozorne čítajte.

  • 04.07.2019
  • Blog
  • -
  • 3 min čítania

1.    Bez cestovného poistenia ani na krok

Cestovné poistenie je zárukou bezstarostnej dovolenky alebo výletu a nevyhnutnou súčasťou  jej plánovania. Ak sa vám alebo vašim blízkym stane úraz alebo náhle ochoriete, komerčné cestovné poistenie vám ušetrí značnú časť peňazí. Vysoké ceny za poskytnutie zdravotnej starostlivosti v zahraničí môžu nepoisteným aj niekoľkonásobne predražiť dovolenku. A čo je na tom najlepšie? Zriadiť si ho môžete za pár minút ONLINE. Vďaka nášmu UŽITOČNÉMU ÚČTU vás cestovné poistenie na celý rok nevyjde viac ako 0,04 € / deň.

Nepredrazena dovolenka

2.    Platobná karta vs. hotovosť

V súčasnosti viete platiť nielen kartou, ale aj mobilom či hodinkami. Všetky tieto spôsoby platenia sú bezpečné, ale najmä pohodlné. Samozrejme, ak sa chystáte do krajín, kde nie je toľko príležitostí na platbu kartou, menšia hotovosť je v tomto prípade nutnosťou. Nebojte sa však vyskúšať nové služby a uľahčite si cestovanie. Pamätajte, že bezhotovostné platenie je vždy bezpečnejšie. Viac si môžete prečítať napríklad v tomto článku.

3.    Pozor na zbytočné poplatky

Tie môžu súvisieť napríklad s výberom hotovosti z bankomatov v zahraničí alebo priamo pri platení v zahraničí. Buďte pripravení a zistite si výšku poplatku, aký si vaša banka účtuje za výber z bankomatu vo vašej cieľovej destinácii ešte pred odchodom. Niektoré banky zvyknú odvodzovať výšku poplatku od výšky vyberanej sumy – napríklad 2 % z vyberanej sumy. Čo sa týka platenia, na terminály vždy zvoľte platbu v domácej mene. Za prepočet na eurá si banka poskytujúca terminál alebo bankomat môže účtovať poplatok. Navyše, pri takýchto platbách sa používa výhodnejší devízový kurz. Rovnakým pravidlom sa riaďte aj pri výbere hotovosti z bankomatov – len žiadne konverzie :)

4. Nakupujte lacnejšie

Čaká vás veľký preddovolenkový nákup? Nakupujte rozumne a využívajte zľavy u vybraných obchodníkov v našom odmeňovacom programe Peniaze s5. Vďaka tejto šikovnej aplikácií viete ušetriť desiatky eur na letnej garderóbe, kozmetike aj ubytovaní!

Aké ďalšie faktory môžu ovplyvniť cenu dovolenky?

Menové kurzy

O tom, či bude tento rok vaša dovolenka drahšia alebo lacnejšia, okrem iného rozhoduje vývoj menových kurzov. „Keď totiž naša mena oproti tej zahraničnej posilňuje, tovary a služby v cudzej mene sa pre nás stávajú lacnejšie, a naopak. To sa nám následne premieta aj do ceny dovolenky,“ hovorí analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Ak sa tento rok chystáte do Chorvátska či Bulharska, ktoré patria medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov, dovolenka sa vďaka rovnakému menovému kurzu nepredraží, ale ani nezlacní. Z hľadiska vývoja mien je výhodná aj dovolenka v Turecku či Tunisku, lebo euro oproti tureckej líre a tuniskému dináru posilnilo. Za rovnaký objem peňazí by sme si tak v týchto krajinách mohli v súčasnosti dovoliť kúpiť viac tovarov a služieb. Menej priaznivá situácia je v Egypte, kde je naša mena oproti egyptskej libre slabšia.

Inflácia

V niektorých obľúbených dovolenkových destináciách sa následkom inflácie musíme pripraviť na vyššie ceny v obchodoch ako vlani. Cenový rast v európskych krajinách však nie je nijako výrazný, a teda ho na dovolenke až tak nepocítime a ceny budú približne rovnaké ako minulý rok.

V krajinách mimo Únie je však cenový rast často oveľa výraznejší. Inflácia dovolenke v Turecku príliš nepraje, keďže ceny v obchodoch sú tam aktuálne až o 20 % vyššie ako vlani. Na dvojciferných hodnotách sa inflácia pohybuje aj v Egypte a v Tunisku dosahuje úroveň 7,5 %.