Vaše novoročné predsavzatie? Sporiť si! Ako na to?

Koniec roka sa nezadržateľne blíži a ľudia pomaly začínajú premýšľať nad rôznymi novoročnými predsavzatiami. Ešte žiadne nemáte? Neviete, v čom by ste sa mohli v roku 2017 zlepšiť? Vaším predsavzatím môže byť aj sporenie. Ako s ním začať?

Centy Prasiatko

Začnite s tvorbou rozpočtu

Úspešný štart šetrenia spočíva aj v tvorbe rozpočtu. Ak neviete, na čo míňate najviac peňazí, neviete, na čom môžete začať šetriť. Venujte svoj čas tvorbe rozpočtu. Začnite si zapisovať svoje výdavky. Je to možno časovo náročné, ale neskôr pochopíte, že to malo význam.

Zapisujte si všetko. Koľko ste v ten deň zaplatili v potravinách, koľko ste investovali do automobilu, koľko na darčeky, iné výdavky… Nič nevynechajte. Pomôcť vám môžu aj rôzne mobilné aplikácie, do ktorých si jednoducho okamžite po zaplatení môžete zapísať, koľko ste práve minuli. A aplikácia vaše výdavky dokonca roztriedi aj do kategórií, napríklad jedlo, oblečenie, lieky a podobne.

Založte si sporenie

Už dávno neplatí, že najlepší spôsob sporenia je ukladať si peniaze doma. Sporiace účty, rôzne sporenia, termínované vklady a vkladné knižky sú tu práve preto, aby boli vaše peniaze stále v bezpečí a zároveň, aby vám aj pomaly zarábali.

Práve preto, že máte peniaze uložené na sporiacom účte či na vkladnej knižke, vďaka úrokom zarábate už len tým, že si pravidelne odkladáte určitú sumu. Ak sa neviete rozhodnúť, akú formu sporenia si zvoliť, prezrite si ponuku Poštovej banky, ktorá má pre vás viacero rôznych foriem sporenia s výhodnými úrokmi.

Na založené sporenie si pravidelne odkladajte rovnakú sumu

Úspešné šetrenie si vyžaduje trpezlivosť a takisto pravidelnosť. Zriaďte si trvalý príkaz a hneď, ako vám príde výplata, si pošlite 10 % z vašej výplaty na váš sporiaci účet. Nečakajte. Ak pošlete peniaze na sporenie hneď, budete nútení vystačiť si s tými, ktoré vám zostanú na účte. A tie, ktoré sú uložené v bezpečí banky, neminiete, ale ušetríte.

Šetrenie je dlhodobý proces, ktorý sa vám v konečnom dôsledku určite opláca. Ak teda nemáte ešte žiadne novoročné predsavzatie, určite sa zamyslite aj nad rozumným sporením. A takto o rok si už možno budete môcť užívať našetrené peniaze.