Vreckové je nestarnúca téma. Niektorých sprevádza veľkou časťou života, iní ho poznajú možno len okrajovo. Pamätáme si ho ako malé deti, keď pre nás bolo jediným príjmom, a zároveň akýmsi prvým krokom vnímania hodnoty peňazí. Má viac tvárí. Ako tínedžeri sme ho nikdy nemali dosť a v dospelosti je zas naším návodom na to, ako finančnú gramotnosť odovzdať svojim deťom. Časy sa menia, my sa meníme a s tým aj naše vnímanie potreby, hodnoty a formy vreckového.

Vreckové ako forma finančnej edukácie

 

Častou otázkou, ktorá sa pri téme vreckové otvára, je: je dobré s ním začať? Na internete nájdeme množstvo názorov, ktoré majú spoločné jedno: je to forma akejsi finančnej edukácie. Financie sú prirodzenou a neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Vo forme mnohých hier sa deti už v útlom veku – či už v škôlke alebo doma – hrajú na predavačku v obchode, začínajúc pomaličky vnímať, že veci sa kupujú a peniaze sa zarábajú. Preto by sme komunikáciu o peniazoch a narábaní s nimi nemali zanedbať. Vreckové je akýmsi prvým krokom, vďaka ktorému deti začínajú vnímať hodnotu peňazí. Neexistuje presná hranica, kedy by sa s ním dieťa malo naučiť správne zaobchádzať. Ideálny čas prichádza s nástupom na základnú školu. Práve vtedy mu peniaze slúžia nielen na kúpu nejakej drobnosti, ale zároveň sa s nimi učí aj hospodáriť. Treba mať však na pamäti, že samo vreckové nestačí. Je potrebné sa s deťmi rozprávať, motivovať ich, vysvetliť im, ako bude fungovať, aké budú pravidlá, interval či jeho výška, prečo je dobré si časť z peňazí šetriť... Všetky tieto informácie ho ovplyvňujú v tom, ako bude s vreckovým ďalej narábať.

 

Vreckové dostáva menej ako tretina detí do 15 rokov

 

Z prieskumu (na vzorke 728 ľudí) vyplýva, že na prvom stupni základnej školy deti bežne nedostávajú peniaze „do vrecka“. Deje sa to približne len u každého štvrtého až piateho školáka či školáčky a zväčša ide o sumu do 10 eur. Vreckové je častejšie na druhom stupni, kde už každé druhé dieťa dostáva od 10 do 20 eur. Platí základné pravidlo: čím staršie dieťa, tým vyššia suma. U 15-ročných sa suma výrazne zvyšuje od 11 do 50 eur.

 

Peniaze do vrecka alebo na účet

 

Slovo vreckové samo osebe hovorí o „peniazoch do vrecka“ a automaticky sa spája s peniazmi v hotovosti. Doba sa však rýchlo mení a prispôsobuje trendom, preto niektorí rodičia využívajú jeho modernejšiu formu – posielajú peniaze deťom priamo na účet. Z výskumu vyplýva, že do tejto skupiny patrí len niečo vyše 8 % ľudí. Aj keď na prvý pohľad sa založenie účtu pre deti môže zdať akousi zbytočnosťou, opak je pravdou. Práve táto forma hospodárenia s peniazmi ich učí finančnej gramotnosti. Okrem toho, rodičia majú – či už vďaka výpisom z účtu alebo notifikáciám o pohyboch na účte – oveľa lepší prehľad o tom, ako so svojimi peniazmi narába ich dieťa. Rodič si tiež vie nastaviť určité obmedzenie maxima na jednu transakciu, prípadne na deň a mesiac. Vie tak predísť prípadným situáciám pri strate alebo odcudzení karty. 

 

Študentské účty s výhodami

Na trhu je množstvo bánk, ktoré vo svojom portfóliu ponúkajú zvýhodnené študentské účty. Poštová banka nie je výnimkou a pre mladých vo veku od 15 do 27 rokov ponúka Užitočný účet junior bez poplatku a bez potreby dokladovania potvrdenia o štúdiu. Stačí si aktivovať Mobilnú aplikáciu Poštovej banky a prihlásiť sa do programu Peniaze s5. S účtom je možné získavať ďalšie odmeny a zľavy na nákupy u partnerov. Navyše, platobnú kartu je možné pridať do mobilného telefónu, kde je platenie ešte bezpečnejšie.

 

TIP:

Okrem ponuky Užitočného účtu junior  ponúka Poštová banka Sporenie na vzdelanie s viazanosťou 5 až 15 rokov. Odkladať peniaze tak môžete pre svoje dieťa nielen na bežný účet, ale aj dlhodobo. Pri pravidelnom sporení máte možnosť získať úrok až do výšky 2 % ročne. Zvýhodnenú úrokovú sadzbu garantujeme na celé obdobie sporenia. Vďaka nášmu Sporeniu na vzdelanie tak napríklad umožníte študovať svojim deťom na prestížnej univerzite za menej, akoby ste čakali.