Všetko, čo potrebujete vedieť o bezkontaktných platbách kartou

Bezkontaktné platby sú jednoduché, rýchle a pohodlné. Napriek tomu sa ich stále niektorí ľudia obávajú. Avšak celkom bezdôvodne. My vám vysvetlíme, prečo sa bezkontaktných platieb nemusíte báť a aké výhody vám vlastne prinášajú.

Bezkontaktne Platby

V prvom rade si povieme, ako bezkontaktná platba kartou prebieha. Je to naozaj jednoduché. Prídete k pokladnici, počkáte, kým bude zadaná suma vášho nákupu a na platobnom termináli sa rozsvieti svetielko.

Následne priložíte vašu platobnú kartu k čítačke terminálu podľa pokynov obsluhy. Počkáte, kým zaznie pípnutie, ktoré signalizuje, že vaša platba prebehla úspešne.

Do akej sumy možno platiť bezkontaktne?

Pri bezkontaktných platbách kartou banka obmedzuje výšku jednotlivej bezkontaktnej platby bez nutnosti zadania PIN čísla do maximálnej výšky 20 eur. Samozrejme, priložením vašej platobnej karty k terminálu môžete zaplatiť aj vyššie sumy, ale budete už musieť zadať aj vaše PIN číslo.

PIN číslo si z hľadiska bezpečnosti môže obsluha vyžiadať niekedy aj v prípade, že platíte sumu menšiu ako 20 eur. Takisto sa tak môže stať aj v prípade, že karta zaznamená niekoľko platieb menších ako 20 eur bezprostredne za sebou.

Sú takéto platby bezpečné?

Platenie kartou bezkontaktne je bezpečné. Platba kartou prebehne výhradne po priložení karty k terminálu (v minimálnej vzdialenosti), a teda nie je možná žiadna náhodná platba. Okrem toho sú bezkontaktné technológie zabezpečené modernými šifrovacími systémami, takže sa nemusíte obávať žiadneho úniku vašich osobných informácií.

Platobné karty z Poštovej banky majú navyše online autorizované aj bezkontaktné platby, čo znamená, že SMS vám oznámi aj také transakcie, ktoré sú menšie ako 20 eur. Okamžite teda v mobile vidíte všetky (aj tie bezkontaktné) transakcie, ktoré boli s vašou kartou uskutočnené.

Ako rýchlo budú bezkontaktné platby zúčtované?

Spracovanie bezkontaktných platobných transakcií trvá väčšinou jeden až dva pracovné dni od platenia. Po tomto čase už budú transakcie na vašom účte zúčtované.

Pri bezkontaktných platbách kartou sa nemusíte ničoho obávať. Počas celého procesu platenia máte kartu vo vlastných rukách a nikto iný s ňou nemanipuluje. Využívajte aj vy tento jednoduchý a pohodlný spôsob platenia.