Vyššie ceny v obchodoch? Euro za ne nemôže

Viníte našu menu z rastu cien? V tomto komentári vám analytička Poštovej banky Jana Glasová vysvetlí, čo naozaj stojí za zvyšovaním cien v obchodoch. 

  • 08.04.2019
  • Blog
  • -
  • 3 min čítania

Slovensko prijalo spoločnú európsku menu ako svoju národnú menu už pred 10 rokmi. To znamená, že samotné zavedenie eura na aktuálny rast cien u nás nevplýva. Pravdou však je, že v čase, kedy sme euro prijali, to malo určitý dopad na zvyšovanie cien. Naša krajina prijala spoločnú menu v roku 2009, teda v roku, kedy došlo k vypuknutiu hospodárskej krízy, ktorá nás vtiahla do recesie – spomalenia ekonomiky. A tú sprevádzalo aj spomalenie rastu cien v obchodoch.

Čo teda aktuálne vplýva na infláciu?

Od začiatku tohto roka sme svedkami opätovného rastu cien tovarov a služieb v našich obchodoch. Aktuálna inflácia dosiahla vo februári medziročný rast o 2,3 %. Zrýchlenie inflácie bolo očakávané a podpísalo sa pod to zvýšenie regulovaných cien energií od začiatku roka. Rástli hlavne ceny elektriny a tepla pre domácnosti, ktorých úpravy súviseli s vývojom cien týchto komodít na európskych trhoch. Ceny za bývanie a energie sa pod týmto vplyvom vo februári medziročne zvýšili o 4,2 %.

K zvýšeniu spotrebiteľských cien významne prispieva aj zdraženie potravín. Rast cien potravín vo februári opäť zrýchlil a dosiahol až 2,5 %. Drahšie potraviny sú aj výsledkom sezónnosti. Okrem toho sa do drahších potravín premieta aj bázický efekt a vývoj cien komodít na trhoch. Okrem cien potravín a cien energií sa vo februári výraznejšie zvýšili napríklad aj ceny v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách (o 3,8 %).

Zlacnenie nastalo vo februári jedine v prípade cien v doprave, a to medziročne o - 2,2 %. V porovnaní s januárom sa však ceny v doprave vo februári už zvýšili, a to o 1,1 %, čo súvisí s rastúcimi cenami ropy na komoditných trhoch.

Ak sa chcete o ekonomickom vývoji dozvedieť viac, čítajte náš Ekonomický týždenník.

Jana Glasová, analytička Poštovej bankyJana Glasová, analytička Poštovej banky