Niektorí s nimi mali osobnú skúsenosť, u ďalších zasiahli podvodníci svojím nekalým konaním do životov ich blízkych. No všetci ich vnímame v rámci skutočných príbehov, ktoré sa k nám dostávajú aj prostredníctvom médií.  Ako nástrahy finančných podvodov vníma obľúbená slovenská hlásateľka, redaktorka a moderátorka Nora Beňačková? Dozviete sa v rozhovore, ktorý nám poskytla.

Celý rozhovor je k dispozícii k stiahnutiu vo PDF formáte.

Audio a video podcast s Norou Beňačkovou je k dispozícii na tejto stránke nižšie.

V ostatnom čase sa množia finančné podvody na senioroch,
ako vnímate túto tému?

Mám veľa prežitého, takže sa rada podelím o svoje skúsenosti a názory a budem rada, ak tým spoločne pomôžeme seniorom. O finančných podvodoch sa pomerne veľa hovorí. Ja mám ráno taký rituál, že čítam všetky správy, počúvam rozhlas, sledujem televíziu. Pri tom žehlím a takýmto spôsobom sa veľa dozviem. A pri kávičke sa zamyslím, ako je možné, že ľudia naletia na podvodné SMS-ky alebo telefonáty.

Čo si myslíte, čím to je, že je tých podvodov tak veľa?

Myslím si, že je ťažká doba. Máme problémy, zdražujú energie, ľudia strácajú zamestnanie a mnohí si hovoria, že keď už inak nie, tak začnú s podvodmi a skúšajú. Podvodníci majú také heslo – desať neodpovie, jedenásty sa chytí. Ale keď sa to už stane, jednoznačne treba volať políciu.

Čo by ste odporučili seniorom, čo by mali robiť inak, aby sa nestali obeťami takýchto podvodov?

Byť takí odvážni, ako sú tí podvodníci. Keď mi zavolajú, že príbuzný mal haváriu, povedať im, že si to idem overiť a nebudem s nimi debatovať. Iné je to, keď pracujú s internetom. Ja sama nie som veľmi zdatná v tejto oblasti, ale keď sa niečo také objaví, volám finančnému poradcovi alebo do banky. Bolo by dobré, keby deti či vnuci povedali svojim starším príbuzným: „Babka, napíšte si na jeden papier, že zdravotné poistenie máme, poistku na auto máme a tak ďalej. Ktokoľvek príde a bude si od vás pýtať peniaze v našom mene, je to podvodník“. Odporúčala by som im to, čo mám doma aj ja, teda aby si nalepili na chladničku papier s telefónnym číslom do banky, číslom na deti, na obecný úrad aj na políciu.

Aký postup by ste poradili ľuďom, ktorí sa stali obeťou finančného podvodu, mali by to povedať blízkym?

Myslím si, že je to veľký emocionálny šok. Keď si niekto celý život ukladá peniažky a príde do izby, ktorá je celá rozhádzaná a peniaze chýbajú, musí to byť veľmi bolestivé. Je dôležité o tom hovoriť. Treba sa vždy obrátiť aj na políciu.

V rámci prevencie hovoríme o medzigeneračnej spolupráci a o tom, že mladí by sa mali rozprávať so svojimi rodičmi alebo starými rodičmi. To však nie je vždy jednoduché. Čo ak seniori odmietajú nechať si poradiť od mladších príbuzných, ako na nich?

Určite vám povedia „Ty tomu nerozumieš“. Ak však nepočúvajú vnukov, mali by počúvať aspoň susedov a poradiť sa s nimi, čo robiť, ak ich oslovia podvodníci. Mňa pred podvodom zachránili moja vnučka a neter, takže aj ostatným by som radila, aby dali na rady svojich príbuzných, aby neprišli o svoje celoživotné úspory.

Audio

Video