Rozhovor so psychologičkou a riaditeľkou občianskeho združenia Klub Luna Líviou Matulovou Osvaldovovou.

Osamelosť, bojazlivosť, pocit nepotrebnosti či slabšia psychická odolnosť. To všetko berú do úvahy podvodníci, keď chcú od seniorov vymámiť peniaze a nezriedka sa im to, žiaľ, podarí.  Počet takýchto prípadov neustále narastá. Ako nesadnúť na lep podvodníkom? Aj o tom sa dozviete z rozhovoru, ktorý je dostupný tak v audio, ako aj video podobe.

Celý rozhovor je k dispozícii k stiahnutiu vo PDF formáte.

Audio a video podcast s Líviou Matulovou Osvaldovovou je k dispozícii na tejto stránke nižšie.

Prečo sa podľa vás seniori stávajú častými obeťami podvodníkov?

Príčin je viacero. Jednak sú mnohí osamelí. Z osamelosti môže vyplývať nedôverčivosť a strach z cudzích ľudí. Všetky výskumy hovoria, že jeden z najfrustrujúcejších pocitov seniorov je to, že už nie sú užitoční a sú na pokraji spoločnosti. Pocit, že je niekto nepotrebný dlhodobo spôsobuje frustráciu. Plus sme tu mali covid, teraz je tu energetická kríza a podobne, takže tento stres vedie k tomu, že strácajú súdnosť a berú to mesiášskym, spasiteľským spôsobom a myslia si, že toto im pomôže. U mnohých dochádza k strate kognitívnych funkcií, zhoršuje sa im vnímanie, sluch, pamäť. Toto všetko vytvára podhubie na to, že seniori nemajú také kritické myslenie a nevedia vždy vyhodnotiť správne to, čo sa v okolí deje. Avšak tí, ktorí majú dobré vzťahy s deťmi a vnúčatami sú v akejsi ochrannej bubline a rôzne situácie neriešia neadekvátne.

Stane sa obeťou podvodu skôr senior, ktorý vôbec nevie narábať s technológiami a nemá internet či mobilný telefón, alebo skôr niekto, kto má odvahu a skúša výdobytky modernej techniky?

Sú to dve úplne iné kategórie. Často pribúdajú prípady oklamaných seniorov, ktorí nemajú ani vysoký vek, len im skrátka niekto zazvoní pri dverách pod zámienkou, že im ide skontrolovať plynomer, elektromer alebo im nesie preddavky. Oni ho vpustia dovnútra, lebo sú už radi, že sa môžu s niekým rozprávať. Preto jednou z najdôležitejších zásad je nevpúšťať cudzích ľudí domov.  Sú tu potom tí, ktorí majú deti v zahraničí a komunikujú s nimi cez sociálne siete, nakupujú cez internet. Je to úplne iná kategória, na ktorej sa deje úplne iný druh podvodov. Teraz je veľmi aktuálne telefonovanie v angličtine. Seniori by mali vedieť, že takéto hovory musia zložiť a zablokovať.

Kedy podvodník najľahšie oklame seniora?

Najviac ich oklamú naoko dôveryhodné osoby a dôveryhodné príbehy. Podvodníci využívajú šok a pôsobia na emócie. Senior vtedy stráca racionálnu kontrolu a prejaví sa to v jeho čine, keď hodí všetky peniaze, šperky do tašky, spustí ich z okna a podvodník si ich v pokoji odnesie. Keď opadne emócia, začnú si overovať veci a uvedomia si, čo sa stalo, mnohí sa hanbia a boja sa priznať aj čo sa urobilo.

Čo by mal senior robiť, ak si uvedomí, že sa stal obeťou podvodu?

Ak má rodinu, mal by čo najskôr kontaktovať svoje deti. Jednoznačne sa však treba obrátiť na políciu. Ak sa to včas nahlási, je ešte možné, že sa s tým niečo udeje. Čím dlhšie bude váhať a čím neskôr sa ozve, tým je aj problematickejšie to následne vyšetriť.

 

Celý rozhovor vo formáte PDF.

Audio

Video