Bratislava 1. októbra 2021 – Brány 28. ročníka Bienále ilustrácií v Bratislave sa opäť otvoria už 15. októbra. Kresby v detskej literatúre z celého sveta si môžu návštevníci prísť pozrieť do Bratislavského hradu až do začiatku januára 2022. Unikátnu prehliadku toho najlepšieho zo svetovej detskej ilustrácie už po tretíkrát ako hlavný partner podporila Poštová banka.  Aj tento rok udelila Poštová banka ocenenie jednému ilustrátorovi.

 

Umenie prináša do života radosť. A kým vlani boli všetky umelecké stánky na jeseň zatvorené, v polovici októbra 2021 sa otvoria brány už 28. ročníka prestížnej výstavy Bienále ilustrácií Bratislava (BIB), ktorá sa koná každé dva roky. „Na tohtoročné bienále sa prihlásilo takmer 380 umelcov zo 42 krajín, ktorí zaslali vyše 2 700 ilustrácií a takmer 500 kníh. Nesmierne nás teší, že aj napriek náročnej situácii budú mať tento rok malí aj veľkí fanúšikovia možnosť vidieť úžasné ilustrácie detských kníh z celého sveta,“ hovorí Viera Anoškinová, koordinátorka medzinárodného sympózia BIB. Prihlásené diela hodnotila desaťčlenná porota renomovaných odborníkov z celého sveta.

Bienále je unikátnou prehliadkou toho najlepšieho, čo za dva roky v detskej ilustrácii vo svete vzniklo. „Sme radi, že ako generálny partner môžeme prispieť k tomu, aby sme aj v tomto neľahkom čase priniesli ľuďom možnosť potešiť sa úžasnými ilustráciami. O to viac, že ide o ilustrácie v knihách pre deti, ktoré boli lockdownami najviac postihnuté. Každá kresba dodáva príbehu jedinečný rozmer, ktorý ešte výraznejšie podporí rozvoj fantázie a kreativity nielen mladých, ale aj nás dospelých,“ konštatuje Melinda Burdanová, výkonná riaditeľka Poštovej banky. Verí, že knihy s takými nádhernými kresbami, aké sú predstavené na BIB 2021, povzbudia dnešné deti, aby viac čítali a vďaka tomu si rozvíjali kreativitu, slovnú zásobu a tiež schopnosť čítania s porozumením.

Laureátkou Ceny Poštovej banky 28. ročníka BIB sa stala Jana Kiselová Siteková, ktorá ilustrovala knižky významných autorov detskej a mládežníckej literatúry. Ide napríklad o dielo Astrid Lindgrenovej Zbojnícka dcéra Ronja či Puškinovu zbierku balád a piesní pre deti Čierny šál. Pred 25 rokmi ilustrátorku zapísali na Čestnú listinu IBBY za ilustrácie knihy Adam a Eva. Je tiež držiteľkou Plakety aj Zlatého jablka BIB. Výstavu špeciálne venovanú dielam Jany Kiselovej Sitekovej budú môcť milovníci ilustrácie navštíviť od 27. januára do 4. marca v Galérii v Podkroví v Banskej Bystrici.

Medzinárodná súťažná prehliadka originálov ilustrácií kníh pre deti Bienále ilustrácií Bratislava sa bude konať od 15. októbra 2021 až do 9. januára 2022 v priestoroch Bratislavského hradu. Aj tento ročník budú súčasťou prehliadky besedy s ilustrátormi, sprievodné výstavy po celom meste, tvorivé dielne a tiež súťaž Poštovej banky Staň sa aj ty ilustrátorom. Až 21 detí, ktoré sa zapoja do súťaže a spestria jednoduchý kruh v logu Poštovej banky, sa môže tešiť na pekné ceny. Inšpirovať sa môžu víťazom súťaže z roku 2019 Kaiom Arvidom Kuczerom, ktorý z loga banky vytvoril krásnu sovu a pridal k nej aj kamarátky.