Bratislava, 11. marca 2021: Odborníci očakávajú pozitívny vývoj na akciových trhoch. Ľudia, ktorí ešte nezačali s investovaním a majú voľné financie, by preto nemali váhať. Netreba pritom veľa, pri pravidelných vkladoch môžu zarábať aj s pár desiatkami eur mesačne. Navyše Prvá penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky prináša možnosť online investovania pre nových klientov.

Ekonomiky sa po vakcinácii otvoria. Centrálne banky a vládne balíčky ich budú naďalej výrazne podporovať. Po ukončení lockdownu nastane explózia spotreby tovarov a služieb. S tým bude spojený aj návrat inflácie. Takýto scenár očakávajú v roku 2021 odborníci.

 

Podľa Mateja Vargu z Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti (PPSS) väčšina týchto faktorov pôsobí pozitívne na akciové trhy. Avšak inflácia bude mať negatívny vplyv najmä na trh bezpečných štátnych dlhopisov, predovšetkým s dlhou dobou splatnosti. V prípade, ak by došlo k výraznému nárastu trhových úrokových sadzieb vplyvom rastúcej inflácie, negatívne by to doľahlo nielen na zmienené dlhopisy, ale v konečnom dôsledku aj na akcie. „Takýto vývoj udalostí však centrálne banky nedovolia, pretože by to mohlo poškodiť rozbiehajúcu sa ekonomiku. Preto očakávame pozitívny vývoj na akciách, skôr negatívny na dlhopisových trhoch s epizódami, kedy môžu súčasne klesať akcie aj dlhopisy,“ vysvetľuje Matej Varga. 

 

Z pohodlia domova

 

Toto obdobie tak praje novým investíciám. „V PPSS si uvedomujeme, že pandémia a lockdown môžu ľudí odrádzať od otvárania nových produktov, preto sme pripravili možnosť online investovania cez náš webový prehliadač,“ konštatuje generálny riaditeľ Martin Kaňa. PPSS je v súčasnosti jediná správcovská spoločnosť na Slovensku, ktorá novým klientom ponúka takúto výhodu a zároveň ju nepodmieňuje kúpou iného produktu ako je napríklad povinný účet v materskej banke. „Výhodou tiež je, že takýto klient nemusí vypĺňať ani dotazník primeranosti, tak ako klienti investujúci na pobočke,“ dodáva Martin Kaňa.

Celý proces online investovania je pritom veľmi jednoduchý. Budúci klient sa cez web penzijna.sk preklikne na „onboarding proces online investovania“. Vyplní svoje údaje a systém ho na základe tvárovej biometrie overí. „Klient si vyberie svoj preferovaný fond z ponuky, ktorá v súčasnosti zahŕňa štyri fondy, bude sa však rozširovať,“ konštatuje Martin Kaňa. Záujemca si môže zvoliť jednorazovú investíciu od 500 eur neobmedzene. „Odporúčame však pravidelné investície, ktoré sú proti výkyvom na trhoch výraznejšie chránené. Tu je možná investícia od 20 eur mesačne, maximálne do výšky päťtisíc eur,“ dodáva Martin Kaňa. Pravidelná investícia je bez vstupného poplatku.

 

Štyri fondy k dispozícii 

 

Ako sa darí investícii, si môžu klienti sledovať v ‚e-investorovi‛. „Ide o online prístup do našej druhej webovej platformy, kde sa klient môže odkiaľkoľvek a kedykoľvek prihlásiť,“ vysvetľuje riaditeľ správcovskej spoločnosti.

Pre konzervatívnych klientov sú pripravené tri fondy – Náš Prvý Realitný, o.p.f., ktorý od svojho vzniku dosiahol ročnú výkonnosť na úrovni 4,47 percenta (k 26.2.2021), Kapitálový fond o.p.f. s ročným výkonom 3,16 percenta od svojho vzniku a Office real estate found o.p.f. s výkonnosťou 2,65 percenta p.a. od svojho vzniku.

Ten prvý je vhodný na krátkodobé investovanie do realít s nízkym rizikom (2 na stupnici rizikovosti), druhý skôr na strednodobý horizont s o stupienkom vyšším rizikom (3 na stupnici rizikovosti), stále však na spodku stupnice rizikovosti. Posledný je vhodný na dlhodobé investície (2 na stupnici rizikovosti). Pre dynamických investorov je k dispozícii v online forme pripravený Aktívny fond o.p.f. V škále rizikovosti od 1  do 7 je vysoko – na šiestej priečke. Je preto určený tým, ktorí nezačnú panikáriť okamžite, ako si pripíšu straty. Jeden deň sa môžu ich investície prepadnúť a na ďalší narásť. Za všetko hovorí aj jeho výkonnosť. Od vzniku fondu je na úrovni 9,10 percenta ročne.

 

Do akých fondov sa dá investovať online:

  • NÁŠ PRVÝ REALITNÝ o.p.f.
  • KAPITÁLOVÝ FOND o.p.f.
  • Office real estate fund o.p.f.
  • Aktívny fond o.p.f.
  • DIGITAL akciový fond o.p.f. (chystáme)
  • Komfortný fond o.p.f. (chystáme)