Naša peňaženka je plná vírusov a baktérií

Peniaze síce nikomu nesmrdia, ale keby sme sa na ne pozreli zblízka, určite by nám nevoňali. Bankovky sa radia medzi najšpinavšie povrchy, na ktorých prebývajú vírusy, baktérie, plesne aj parazity. Napriek tomu, uprednostňuje ich až 41% Slovákov, ktorí platia všetko alebo väčšinu nákupov v hotovosti. Sú to najmä študenti. V preferovaní bankoviek pred kartou dokonca predbehli dôchodcov. Údaje vychádzajú z prieskumu Poštovej banky, ktorý realizovala spoločnosť 2muse na vzorke 1 454 respondentov.

Na bankovkách nájdeme napríklad Zlatého stafylokoka, baktériu, ktorá dokáže spôsobiť otravu krvi, zápal pľúc a infikovať aj srdcový sval alebo srdcové chlopne, čo môže viesť k zníženej práceschopnosti srdca. Prežíva na nich 1 týždeň až 1 mesiac. Mesačnú životnosť majú aj koliformné baktérie, napríklad E. coli, ktoré vyvolávajú hnačkové ochorenia. Na papierových peniazoch rovnako dlho prebýva aj vírus hepatitídy, vajíčka hlíst sa na nich držia 2 až 3 mesiace, pleseň dokonca niekoľko mesiacov. V období zvýšených vírusových ochorení sú aj bankovky jednou z ciest ako sa môžeme nakaziť. Chrípkový vírus na ich povrchu prežije aj tri dni.*

 „V drvivej väčšine prevažujú užitočné mikroorganizmy nad tými škodlivými. Väčšina baktérií, s ktorými sa na povrchoch predmetov stretávame, nie je pre organizmus človeka škodlivá a nepredstavuje ohrozenie zdravia a vznik ochorení. Vyhnúť sa infekcii je pomerne jednoduché. Základná hygiena, ako umývanie rúk pred jedlom, či po použití toalety, po ceste verejnou dopravou, alebo aj po návšteve obchodu a po kontakte s peniazmi, zbaví ruky väčšiny baktérií,“ uvádza Jozefína Kaššová z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Bezpečnejšia platba
Za najväčších hazardérov so zdravím môžeme v tomto smere označiť mladých ľudí. „V prieskume Poštovej banky takmer polovica študentov uviedla, že väčšinou platí v hotovosti. V počte fanúšikov hotovostnej platby dokonca predbehli aj dôchodcov. Papierové peniaze preferuje približne tretina z nich. Až 75 % seniorov využíva platobnú kartu a až 47 % z nich uviedlo, že ňou platia väčšinu alebo takmer všetky nákupy,“ dodáva hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Bezpečnejšiu a čistejšiu formu úhrady platobnou kartou preferuje už takmer polovica Slovákov. V obchodoch platíme najčastejšie bezkontaktne, pričom tento spôsob platby si najviac obľúbili ľudia vo veku 26 – 55 rokov a potom 66-roční a starší. Už viac ako tretina vyššej vekovej kategórie si zvykla uhrádzať svoje platby kartou bez nutnosti zadať PIN.

Zarábajte pri platení
Vďaka aplikácii Google Pay už viac nemusíte prísť do kontaktu s hotovosťou a doma môžete nechať aj platobnú kartu. Poštová banka svojim klientom umožňuje platiť  jednoducho a bezpečne so svojím mobilným telefónom. Tí, ktorí využívajú mobilné telefóny s operačným systémom Android, môžu cez službu Google Pay platiť na všetkých bezkontaktných platobných termináloch, a to nielen na Slovensku, ale aj na ďalších milión predajných miestach vo svete. „Okrem toho, vďaka Google Pay, pohodlnému plateniu mobilom, si teraz môžete zarobiť 25 eur. V čase od 16. júla do 31. augusta 2018 vám za každú piatu platbu pošleme 5 eur späť na váš Užitočný účet,“ upresňuje L. Žáčková.

Užitočný účet od Poštovej banky ponúka ešte viac - výhody účtu pre mladých každému, kto sa cíti byť mladý. Klienti od 15 do 26 rokov ho môžu mať úplne zadarmo. Avšak každému, bez ohľadu na vek, pri jeho otvorení, aktivovaní  mobilnej aplikácie alebo prihlásení do vernostného programu Peniaze s5 a prvej platbe platobnou kartou pripíšeme na účet 30 eur. Ďalšou výhodou Užitočného účtu je možnosť využívania vernostného programu program Peniaze s5, vďaka ktorému zarábate pri každej platbe kartou u vybraných obchodníkov.