- 15.10.2018
- Tlačové správy
- Lýdia Žáčková
V prvej päťke najdôveryhodnejších inštitúcií a odvetví sa okrem učiteľov a doktorov umiestnili aj banky, automobilky a letecké spoločnosti. Politici v tomto prieskume prepadli, keďže v priemere dosiahli na škále jedna (najhoršie) až desať (najlepšie) nižšiu známku ako trojka. Spolu s nimi v rebríčku dôveryhodnosti pohorela aj vláda. Tá sa s priemerným hodnotením, iba o niečo lepším než trojka, umiestnila na druhom najhoršom mieste.
Učitelia víťazia všade
Učitelia v prieskume zvíťazili bez ohľadu na to, či ich hodnotili ženy, muži, mladí, prípadne starší ľudia. Dôverujú im respondenti bez ohľadu na stupeň vzdelania, nezáleží ani na tom, čí sú z dediny alebo mesta.
Napriek dôležitosti ich povolania a vysokej spoločenskej hodnote, pedagógom stále chýba dostatočné docenenie, ako aj vhodné podmienky, ktoré by im uľahčili náročnú prácu. Učebné materiály si často krát musia vyrábať „na kolene“. Mnohí z nich ukrajujú z vlastných prostriedkov a voľného času, aby poskytli žiakom kvalitnejšie informácie.
Poštová banka sa preto rozhodla podporiť učiteľov, školy, ale aj žiakov, aby mohli pokračovať vo svojej práci a vychovať z našich detí kvalifikovaných a rozhľadených ľudí. Prostredníctvom grantu Nápad pre školy prerozdelí medzi víťazné projekty, zamerané na nové formy vyučovania finančnej gramotnosti, dohromady 50 000 eur.
„Je nesmierne dôležité, aby sa deti naučili narábať s peniazmi, osvojili si základné pojmy a pravidlá sveta financií. Škola má deti naučiť aj praktickému zmýšľaniu, nielen mechanickému rátaniu čísel. Aj o tom je finančná gramotnosť,“ vysvetľuje Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.
Sme na tom stále zle
Na potrebu vzdelávania v tejto oblasti ukazuje aj úroveň našej finančnej gramotnosti. Prieskum Poštovej banky potvrdil, že Slováci majú v tejto oblasti omnoho väčšie medzery ako si myslia. „Až 80 percent Slovákov si verí, že rozumie financiám, no v krátkom teste finančnej gramotnosti pohoreli. Najväčšie problémy im robia znalosti v oblasti investičného životného poistenia,“ dodáva L. Žáčková.
Poštová banka chce prispieť k zlepšeniu tejto situácie. Za najlepší projekt finančného vzdelávania získa základná a stredná škola na prvom mieste po 10 000 eur. Z toho príspevok vo výške 5 000 eur môžu víťazi použiť na čokoľvek, podľa vlastného uváženia a aktuálnych potrieb. Druhá polovica odmeny je určená na implementáciu finančnej gramotnosti do praxe.
Ocenení na druhom mieste získajú po 4 000 eur, na treťom po 2 000 eur. Okrem toho, učitelia, ako garanti projektu finančného vzdelávania, dostanú podľa umiestnenia 1 000, 800 a 600 eur.
Skrátka neprídu ani žiaci. Tí dostanú príspevok na školský výlet resp. na vzdelávanie mimo lavice v hodnote 900, 700 a 500 eur. O týchto odmenách bude hlasovať odborná porota.
To však nie je všetko. Základné a stredné školy budú môcť zabojovať aj o priazeň širokej verejnosti. Tá rozhodne o TOP projekte, za ktorý jedna základná a jedna stredná škola získa 3 500 eur. Grant Nápad pre školy štartuje 15.10.2018. Školy sa dozvedia viac na www.napadpreskoly.sk.
Staršie články
- Poštová banka vlani investovala do inovácií, nového biznisu a pokračuje v rastovej stratégií
- Na Veľkú noc sa zaobídeme skôr bez chleba ako bez alkoholu
- Financie vedia poriadne zakývať vzťahmi
- Sme najoceňovanejšia banka na Slovensku
- Na charitu sú Slováci z roka na rok štedrejší
- Ježiško je pripravený plniť detské želania
- Slováci nechcú žiť na dlh, nemajú však dostatočnú rezervu
- Poštová banka investovala milión eur do zvýšenia platov
- S programom #INSTUDY môže vaše dieťa študovať aj na Oxforde