Slováci si stále šetria do ponožky, zvyšujú tak riziko odcudzenia úspor

Takmer jeden z piatich Slovákov má svoje úspory doma. Prekvapujúco, k tejto riskantnej forme úschovy hotovosti sa priznalo viac študentov a mamičiek ako dôchodcov. V Poštovej banke sme sa pozreli detailnejšie na to, ako jednotlivé skupiny obyvateľstva zhodnocujú voľné finančné prostriedky.

Skoro polovica tých, ktorí si dokážu niečo nasporiť sa správa rozumne a svoje našetrené peniaze posiela na sporiaci účet. Tretina našincov uprednostňuje možnosť mať ich stále po ruke, na bežnom účte. Z prieskumu Poštovej banky * však vyplynulo, že početná skupina ľudí stále preferuje „tradičný“ spôsob úschovy svojej našetrenej hotovosti, a to doma - s nulovou možnosťou ich ďalšieho zúročenia, zato s vysokým rizikom ich odcudzenia. Priznali sa k tomu traja z desiatich opýtaných Slovákov.

To, že dôchodcovia dávajú úspory do ponožky je, zdá sa, mýtus. Až 69 % z nich ich má v banke.

Bezpečnosť a ďalšie výhody bežného či sporiaceho účtu preferuje aj 8 z desiatich neúplných rodín a 70 % mnohodetných rodín. Domáce uskladnenie peňazí je pre nich až treťou, omnoho menej využívanou možnosťou. 

„Najpočetnejšiu skupinu ľudí, ktorí majú viac peňazí pod matracom ako v banke, tvoria študenti. Viac ako polovica z nich v prieskume uviedla, že nasporenú hotovosť má doma. Za nimi nasledujú mamičky na materskej dovolenke. Takmer 4 z desiatich priznali, že úspory nezhodnocujú na žiadnom sporiacom produkte a radšej ich odkladajú do šuplíka,“ uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Mamičky a študenti sú v tomto smere konzervatívnejší ako seniori. Iba 29 % dôchodcov uviedlo, že ich našetrená hotovosť neprekročila prah domácnosti.

Ani zďaleka pritom nejde o najbezpečnejšie rozhodnutie. Prezídium policajného zboru SR vlani evidovalo 1 230 krádeží vlámaním do bytov a 942 ostatných krádeží v bytoch. „Častejšie pri nich dochádza k odcudzeniu šperkov a cenných vecí ako sú hodinky a elektronika. V  Poštovej poisťovni väčšinou evidujeme krádeže z pivníc v bytových domoch, kde zvyknú byť odcudzené bicykle a iné športové potreby a drobné ručné elektrické náradie. U našich klientov sa však vyskytujú aj krádeže hotovosti,“ hovorí riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer.

Odcudzenie peňazí je kryté poistným produktom Poistenie bývania PostDom v rámci poistenia domácnosti za podmienky splnenia tzv. chráneného priestoru, kde je hotovosť uložená. To znamená, že priestory bytu alebo rodinného domu musia mať uzavreté okná a uzavreté a uzamknuté dvere predpísaným spôsobom, ktorý sa odvíja od výšky dojednanej poistnej sumy pre poistenie domácnosti.

„V marci tohto roku sme mali nahlásenú poistnú udalosť, pri ktorej došlo ku krádeži hotovosti vo výške 6 350 eur zo vstavanej skrine a 150 eur z hornej zásuvky komody v spálni. Páchateľ vstúpil na pozemok cez neuzamknutú bráničku v záhrade, vypáčil plastové balkónové dvere do domu, z ktorého už odišiel o dosť bohatší,“ približuje O. Reichbauer. Vlani poisťovňa riešila podobný prípad, keď zlodej vstúpil do domu cez rozbité okno a z taštičky za skriňou odcudzil hotovosť vo výške 80 tisíc CZK.

Poistné plnenie za hotovosť je ohraničené limitom vo výške 1 % z dojednanej poistnej sumy, maximálne však 500 eur, preto v žiadnom prípade nie je vhodné držať v byte alebo rodinnom dome vyššiu hotovosť.

Peniaze v bezpečí
Z hľadiska bezpečnosti je lepšie uložiť si peniaze na účet. „Navyše, Užitočný účet od Poštovej banky je účet, ktorý vám zarába a ponúka výhody účtu pre mladých každému, kto sa cíti byť mladý. Klienti od 15 do 26 rokov ho môžu mať úplne zadarmo. Avšak každému, bez ohľadu na vek, pri jeho otvorení, aktivovaní mobilnej aplikácie alebo prihlásení do vernostného programu Peniaze s5 a prvej platbe platobnou kartou pripíšeme na účet 30 eur,“ vysvetľuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Vďaka Google Pay, pohodlnému plateniu mobilom, si môžete zarobiť ďalších 25 eur. V čase od 16. júla do 31. augusta 2018 vám za každú piatu platbu pošleme 5 eur späť na váš Užitočný účet. Tí, ktorí využívajú mobilné telefóny s operačným systémom Android, môžu cez službu Google Pay platiť na všetkých bezkontaktných platobných termináloch, a to nielen na Slovensku, ale aj na ďalších milión predajných miestach vo svete. 

Ďalšou výhodou účtu od Poštovej banky je možnosť využívania programu Peniaze s5, vďaka ktorému zarábate pri každej platbe kartou u vybraných obchodníkov.

* Prieskum Poštovej banky od spoločnosti 2muse realizovaný na vzorke 1454 respondentov.