Dostal som podvodnú SMS. Čo mám robiť?

1. Po doručení podvodnej SMS správy o výhre sa najskôr upokojte a nenechajte sa ovplyvniť jednoduchým psychologickým trikom – šokom z výhry. Vtedy ste náchylní neoverovať si detailne informácie, ktoré vám podvodníci podsúvajú, a neuvažujete tak, ako by ste uvažovali za iných okolností.

2. Akákoľvek aktivita smerovaná k vám za účelom získania údajov z platobnej karty alebo prihlasovacích údajov do platobných aplikácií bez toho, aby bola vyvolaná priamo vami ako súčasť procesu nákupu, je podozrivá, a radšej sa vzdajte neistej výhry, než by ste prišli o svoje financie.

3. Ak vám príde podozrivá ponuka, overte si ju na stránkach https://hoax.sk alebo https://www.facebook.com/varovania/, či nejde o podvod, a v prípade pochybností neváhajte kontaktovať bezplatné čísla infoliniek spoločností, ktoré sú v ponuke prezentované za účelom overenia pravdivosti informácie. Pozor, číslo infolinky si nájdite na oficiálnej stránke spoločnosti, nevolajte na číslo, ktoré vám podvodníci môžu podsunúť na overenie priamo v správe (toto číslo môže byť spoplatnené).

4. Akékoľvek podozrenie na zneužitie karty hláste banke – čím skôr, tým lepšie.

5. Nebojte sa podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, kontaktujte Slovenskú obchodnú inšpekciu a, ak je to možné, pošlite varovanie na mail abuse@hoax.sk.

Viac sa dočítate na blogu: https://www.postovabanka.sk/novinky/blog/dostali-ste-e-mail-od-svojej-banky-zvyste-pozornost-moze-ist-o-podvod/.