Ako si vybavím hypotéku?

Získanie hypotéky u nás je jednoduché a hlavne výhodné. Či si už chcete zobrať novú hypotéku, alebo preniesť k nám tú súčasnú a získať nižšiu mesačnú splátku či lepší úrok, pozrite si čo vás čaká krok po kroku pri vybavovaní hypotéky:

1. Informujte sa

Urobte prvý krok za svojím vysnívaným bývaním ešte dnes a dohodnite si termín nezáväznej konzultácie. Náš špecialista na hypotéky vám vysvetlí všetko potrebné, odpovie na vaše otázky a pripraví aj predbežnú ponuku.

TIP: Vedeli ste, že úvodnú konzultáciu vybavíte bezpečne cez videohovor?

Z pohodlia vášho domova sa online cez skype spojte s naším kolegom a objavte svoje možnosti.Ak preferujete inú formu komunikácie, môžete nás navštíviť v ktorejkoľvek pobočke alebo napísať svoju otázku nášmu poradcovi prostredníctvom online chatu. 

   

Chcem sa informovať o výhodnej hypotéke

       

2. Podajte žiadosť

V ďalšom kroku požiadajte o hypotéku na kúpu nehnuteľnosti alebo refinancovanie, kde spolu s jedným z našich kolegov na pobočke vyplníte žiadosť o hypotekárny úver.

K žiadosti sú potrebné už konkrétne informácie o požadovanej hypotéke a údaje o vás ako žiadateľovi. Je preto potrebné doložiť tieto dokumenty:

  • preukaz totožnosti žiadateľa/žiadateľov o hypotéku;
  • doklady o príjme (v prípade, že nie je možné overiť príjem v Sociálnej poisťovni);
  • doklady k účelu v prípade účelovej hypotéky (napr. pri kúpe je to návrh kúpnej zmluvy);
  • znalecký posudok zakladanej nehnuteľnosti (v prípade refinancovania akceptujeme aj znalecký posudok nie starší ako 5 rokov).

TIP: Informujte sa v našej pobočke o ponuke doplnkových (nepovinných) služieb, ako sú napr. poistenie schopnosti splácať hypotéku či založenie osobného účtu. Viete si tak znížiť výšku úrokovej sadzby.

3. Schvaľovanie vašej žiadosti

Teraz sme na rade my! Posúdime vašu žiadosť o hypotéku, kde preverujeme vaše finančné možnosti, pozeráme sa aj na zabezpečenie hypotéky a na žiadosť ako takú komplexne. Výsledkom individuálneho posudzovania každej žiadosti môže byť jej schválenie alebo zamietnutie. Finálne stanovisko banky k vašej žiadosti vám oznámi telefonicky kolega, s ktorým ste zadávali žiadosť, najneskôr do niekoľkých dní.

4. Podpísanie zmluvy

Keď vám bola žiadosť schválená a vy výsledok schválenia akceptujete, je na rade podpísanie zmluvy.

Pred podpísaním zmluvy o úvere si s vami kolega na predajnom mieste prejde všetky podmienky hypotéky a vysvetlí vám nasledujúce kroky, ktoré vás dovedú k jeho načerpaniu.

Podpisuje sa aj zmluva o vzniku záložného práva, ktorú podpisuje vždy aktuálny vlastník. Vlastník zabezpečenia môžete aj nemusíte byť vy, ak napríklad kupujete nehnuteľnosť, tak je to zvyčajne predávajúci.

5. Návšteva katastra

Následne na kataster zanesiete dokumenty k zriadeniu záložného práva, ktoré ste dostali na pobočke.

Za návrh na vklad sa platí poplatok vo výške 66 €. Ako doklad o podaní návrhu dostanete od katastra potvrdený návrh na vklad.

Následne je k nám potrebné odovzdať (k čerpaniu hypotéky):

  • ak ide o čerpanie na plombu (čo je väčšina prípadov), predložíte katastrom potvrdený Návrh na vklad spolu s listom vlastníctva k predmetu zabezpečenia s vyznačenou plombou
  • ak ide o čerpanie po zápise záložného práva, rozhodnutie o povolení zápisu záložného práva dostaneme my a následne je potrebné predložiť list vlastníctva so zapísaným záložným právom v prospech Banky. Zápis záložného práva môže štandardne trvať 1 mesiac. 

TIP: Ak chcete skrátiť lehotu zápisu záložného práva na 15 dní a urýchliť čerpanie hypotéky, môžete požiadať kataster o zrýchlený zápis. V tom prípade budete potrebovať na správny poplatok (e-kolok) 266 eur.

6. Zriadenie poistenia založenej nehnuteľnosti

Navštívte vami zvolenú poisťovňu a poistite si zakladanú nehnuteľnosť. V poisťovni je potrebné odovzdať na potvrdenie tlačivá na vinkuláciu poistného plnenia, ktoré ste od nás dostali.

TIP: Poistiť nehnuteľnosť vám vieme priamo u nás v pobočke pri vybavovaní hypotéky.

7. Čerpanie hypotéky

Len čo splníte podmienky čerpania dohodnuté v zmluve o úvere, načerpaniu vašej hypotéky už nebude nič brániť.

Peniaze budú načerpané v závislosti od účelu, na ktorý majú byť využité. Priamo na účet predávajúceho (v prípade kúpy nehnuteľnosti), do inej banky (v prípade refinancovania) alebo na váš účet (v prípade bezúčelovej hypotéky alebo rekonštrukcie nehnuteľnosti).

Gratulujeme! Teraz už môžete investovať do bývania a splniť si sen.