Čo všetko potrebujem vedieť, ak si chcem preniesť hypotéku do Poštovej banky?

Čo je refinancovanie a kedy sa oplatí

Prenesením hypotéky môžete získať výhodnejší úrok a tak ušetriť na mesačných splátkach. Vypočítajte si, koľko môžete ušetriť prenesením hypotéky k nám do Poštovej banky. 

Hlavným dôvodom prenesenia hypotéky do inej banky je úspora. Preto je dôležité hlavne si všímať, či ponúkaná úroková sadza je nižšia ako tá, ktorú máte v súčasnosti. Zaujímajte sa, aké sú podmienky refinancovania a ako viete získať čo najlepšiu úrokovú sadzbu.

Rovnako dôležité je brať do úvahy aj:

  • poplatok za poskytnutie hypotéky v novej banke,
  • poplatok za predčasné splatenie v starej banke,
  • poplatok na katastri,
  • podmienku zaobstarať si v novej banke ďalšie produkty,
  • potreba nového znaleckého posudku,
  • možnosť fixácie úrokovej sadzby (obdobie, kedy sa podmienky na hypotéke nemenia).

Hypotéku si môžete preniesť hocikedy, avšak, najvhodnejší čas na prenesenie hypotéky do inej banky je pri výročí fixácie. Ak dochádza k vyplateniu hypotéky mimo výročia fixácie, klient musí počítať s poplatkom za predčasné splatenie. Zvyčajne je to 1 % zo zostatku hypotéky. Pri výročí fixácie je splatenie zo zákona bez poplatku.

TIP: S Výhodnou hypotékou od nás neplatíte poplatok za poskytnutie hypotéky, preniesť si ju môžete už od 0,5 % p. a. pri 3-ročnej fixácii. Navyše máte možnosť dlhodobej fixácie až na 5 rokov a ešte oveľa viac benefitov. Chcem vedieť viac.

Navýšenie sumy zostatku hypotéky pri refinancovaní

V prípade čistého refinancovania (vypláca sa hypotéka hypotékou) je navýšenie možné do výšky max. 5 % zostatku hypotéky alebo 2 000 eur (zo zákona). V iných prípadoch je navýšenie možné až do výšky 40 % z investičného zámeru, teda zo sumy zostatkov vyplácaných úverov.

Opätovné posudzovanie príjmu žiadateľa pri refinancovaní

Aj pri refinancovaní musí žiadateľ spĺňať všetky podmienky na poskytnutie hypotéky vrátane jeho príjmu. Príjem žiadateľa sa teda posudzuje aj pri refinancovaní.

Aké typy príjmov akceptujete pri posudzovaní žiadosti o hypotéku?

Znalecký posudok

Znalecký posudok je potrebné predložiť ku každej žiadosti. Aby sme vám vyšli v ústrety, pri refinancovaní akceptujem znalecký posudok nie starší ako 5 rokov. V prípade, že máte znalecký posudok starší ako 1 rok, sú potrebné aj fotografie nehnuteľnosti.