Stojíme pri Ukrajine

  

Veríme, že rovnako ako nám, ani vám nie je súčasná situácia u našich susedov ľahostajná. Stojíme pri Ukrajine a vyjadrujeme podporu všetkým, ktorých akýmkoľvek spôsobom súčasná situácia zasiahla.

Je pochopiteľné, že okrem vyjadrenia podpory a solidarity voči ľuďom dotknutých aktuálnou situáciou, vám môžu vzísť aj otázky ako ľuďom pomôcť alebo otázky súvisiace s vašimi financiami. Pripravili sme si pre vás preto informácie, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v tejto téme. Ak by ste na niektoré z vašich otázok odpovede nenašli, pokojne sa na nás obráťte a radi vám ich zodpovieme.

Stojíme pri Ukrajine

 

Ako pomáhame?

Poštová banka, rovnako ako celá banková skupina 365.bank, ktorej je súčasťou, hľadá  spôsoby, ako pomôcť ľuďom, ktorí to najviac potrebujú.

 • Solidárny účet, pre ľudí z Ukrajiny

Ponuku produktov rozširujeme o solidárny účet, ktorí si môžu otvoriť ľudia, prichádzajúci z Ukrajiny na Slovensko na 12 mesiacov úplne bezplatne.

 • Poplatky za prevody do Ukrajiny nebudeme účtovať

V Poštovej banke nebudeme účtovať poplatky za prevody do Ukrajiny a zároveň ľudia nebudú musieť platiť ani poplatok za výber hotovosti ukrajinskými platobnými kartami v sieti našich bankomatov.

 • Finančná zbierka pre Slovenský Červený kríž

365.nadácia, ktorá je rovnako ako Poštová banka, súčasťou bankovej skupiny, vytvorila účet pre všetkých zamestnancov, na ktorý môžu prispievať ľubovoľnou sumou.

Vyzbierané finančné prostriedky banka znásobí a celý výťažok poputuje do Slovenského Červeného kríža, ktorý ich využije tam, kde to bude najviac potrebné.

 • Dar, čo spája

Box firemných telefónov, ktoré aktuálne nevyužívame, sme ponúkli na miesta, kde sa ľudia budú môcť aj vďaka nim spojiť so svojimi blízkymi.

 • Kolegovia v teréne

Jeden čin je viac ako tisíc slov. Naši kolegovia sa práve činmi v teréne snažia vytvárať druhý domov pre ľudí, ktorí utekajú pred vojnou v Ukrajine. V spolupráci so Slovenským Červeným krížom sa kolegovia môžu zapísať na zoznam a podľa potreby pomôcť tam, kde je to nutné.

 

Ako môžete pomôcť vy?

Ak chcete pomôcť, ale obávate sa dôveryhodnosti jednotlivých finančných zbierok, môžete rovnako ako naši kolegovia, aj vy prispieť cez  Červený kríž.

Ďalšou alternatívou je pomoce cez Kto pomôže Ukrajine, do ktorej sa pridalo vyše 30 mimovládnych organizácii a už teraz pomáhajú Ukrajincom a Ukrajinkám. Vyzbierané peniaze sa potom prerozdelia podľa potreby všetkým pomocníkom.

 

Najčastejšie otázky ohľadne vašich financií

 • Sú moje peniaze v bezpečí?

Áno, peniaze sú v banke v bezpečí a zároveň kedykoľvek k dispozícii, ako doteraz. Banky na Slovensku patria medzi najzdravšie finančné inštitúcie v Európe, a preto sa o svoje financie nemusíte báť. V Poštovej banke sme dostatočne finančne zabezpečení.

 • Ako si viem stav svojich financií skontrolovať?

Svoje peniaze máte stále k dispozícii v rámci produktov, ktoré v Poštovej banke máte, tak ako doteraz. Prehľad o nich si môžete pozrieť 24/7 v Mobilnej aplikácii, či v Internet bankingu. Zároveň vám informáciu o stave produktov poskytnú kolegovia cez našu Infolinku na *6500.

 • Môžem si peniaze kedykoľvek vybrať?

Pre výber financií platia aj teraz rovnaké pravidlá ako kedykoľvek inokedy. Môžete si ich vybrať v našich bankomatoch zadarmo, 1x mesačne z bankomatu inej banky a zároveň môžete využiť 1x bezplatný výber na ktorejkoľvek pošte z Poštomatu. Hotovosť si môžeme vybrať aj na pracoviskách Poštovej banky na pošte, v univerzálnych priehradkách Slovenskej pošty či v pobočkách 365.bank. Pripomíname, že za tieto služby sú spojené s poplatkom.

Aktuálne vám odporúčame vyberať financie tak ako ste bežne zvyknutí, v obvyklých hodnotách. Nie je dôvod na výbery vo vysokých sumách. Vaše financie sú v Poštovej banke aj naďalej v bezpečí, banka ich chráni.

 • Čítal/a som, že je dobré zbaviť sa všetkých úverov a vybrať peniaze z banky. Je to pravda?

Súčasná doba, žiaľ, praje aj nepravdivým informáciám, dezinformáciám, či podvodníkom. Vždy pozorne sledujte zdroj, z ktorého dané informácie pochádzajú a v prípade otázok či pochybností ohľadne vašich financií, sa s dôverou obráťte na nás. Sme tu pre vás a staráme sa o to, aby boli vaše peniaze v bezpečí. V súčasnosti nie je dôvod na neplánované transakcie -  napríklad väčší výber hotovosti, či predčasné splatenie úverov (ak ste s nimi vopred neplánovali bez ohľadu na súčasnú situáciu).

 • V Poštovej banke som investoval do fondov. Bojím sa, že o peniaze prídem.

Kapitálové trhy reagujú na súčasnú situáciu a pravdou je, že môžete zaznamenať pokles akcií či fondov. Ak by ste uvažovali nad výberom peňazí zo svojich investícií, dobre to zvážte, pretože pri poklese môžete stratiť to, čo ste si našetrili.  Odporúčame neprepadnúť panike či obavám a vydržať. O vaše financie sa starajú odborníci v našej spoločnosti 365.invest, ktorí sú pripravení aj na situácie, keď sa trhy vyvíjajú práve tým negatívnym smerom.

  

Na čo si dať pozor?

 • Nepravdivé informácie

Súčasná doba prináša veľa informácií, ktoré nie sú vždy pravdivé. Vždy preto pozorne sledujte zdroj, z ktorého dané informácie pochádzajú a v prípade otázok či pochybností, si ich preverte. My v banke, vám budeme tiež prinášať najdôležitejšie informácie v oblasti financií či trhu.

 • Zneužitie prostredníctvom falošných zbierok

Žiaľ podvodníci nemajú zábrany a aj takúto situáciu využívajú vo svoj prospech a podnikajú prvé kroky k tomu, aby ľudí oklamali a najmä pripravili ich o finančné prostriedky. Či už vlastné alebo určené na pomoc ľuďom v núdzi. Internetom a sociálnymi sieťami sa šíria falošné humanitárne zbierky. V týchto podvodných príspevkoch na sociálnych sieťach alebo e-mailoch často nie je uvedené, v prospech akej organizácie má darca prispieť. Falošné zbierky taktiež uvádzajú veľmi nejasný účel, na ktorý bude pomoc využitá. Osobitne je potrebné spozornieť pri zbierkach, ktoré žiadajú platbu v kryptomene.

 

Základné pravidlá, ako nenaletieť falošnej zbierke:

 1. Prispievajte prostredníctvom známych organizáciíich oficiálnych stránok.  Ak máte akékoľvek podozrenie, že sa môže jednať o falošnú zbierku, obráťte sa priamo na organizáciu. Podvodníci sa totiž často vydávajú aj za legitímne organizácie.
 2. Overte si aj zbierku, ktorú vám odporučil niekto známy, mohol byť obeťou podvodu.
 3. Spozornite pri žiadosti o platbu v kryptomene, väčšina organizácií, ktoré pomáhajú vo vojnových zónach, neprijíma takéto príspevky.
 4. Neklikajte na odkazy a nesťahujte prílohy v nevyžiadaných e-mailoch od neznámych ľudí.
 5. Overte si aj zbierku, ktorú vám odporučil niekto známy, mohol byť obeťou podvodu.
 6. Nerobte unáhlené rozhodnutia a nepodliehajte nátlaku. Podvodníci chcú zneužiť naliehavosť situácie, aby od vás vylákali peniaze.

 

Kde sa viete informovať a obrátiť o pomoc?

V prípade, že ste nenašli odpovede na svoje otázky, neváhajte nás kontaktovať na info@pabk.sk, cez našu Infolinku na *6500 alebo cez náš online chat. Radi vám ich zodpovieme, poradíme vám alebo inak pomôžeme.